Liberecký kraj, který areál nyní vlastní, tak začne v červnu shánět nového nájemce, který se však na výstavišti zabydlí jen do konce roku 2009. Pak by se na místě totiž měla začít stavět obří škola – Centrum vzdělanosti Libereckého kraje.

„Město Liberec o ukončení činnosti LVT ještě definitivně nerozhodlo. Návrh na likvidaci jsme však projednávali na úrovni představenstva společnosti a valné hromadě tento návrh předložíme,“ informoval Deník předseda představenstva společnosti LVT Michael Dufek.

V neděli ukončená výstava Dům a zahrada by se tak mohla stát poslední akcí známého výstaviště. Ještě však není nic jisté. Podle náměstka hejtmana pro ekonomiku Karla Dolejšího existuje v této chvíli hned několik možných řešení. „Jedním z nich je pokračovat stejným programem, tedy výstavnictvím, ale to neumíme. Ozývají se však hlasy mezi zaměstnanci LVT, zda by nebylo možné uskutečnit ještě nějaké akce, které už jsou na tento rok domluvené. Jednalo by se o akce, které si na sebe vydělají,“ vysvětlil Dolejší.

Další variantou je nechat prostory bez provozu. „Hrozilo by však nebezpečí rozkradení nebo rozbití. Museli bychom najmout hlídací agenturu. I tak by se však jednalo o nejhorší možnou variantu,“ poznamenal náměstek s tím, že objekty by mohly začít chátrat.

„Myslíme si, že budovám není v posledních letech věnována taková údržba, jaká by měla být a střechy by bez oprav do zimy pravděpodobně nevydržely. Chceme udržet areál v přijatelném stavu, protože je možné, že nedostaneme peníze na Centrum vzdělanosti. V tom případě budeme výstaviště vracet městu a nebylo by dobré, kdybychom to vraceli ve výrazně horším stavu, než ve kterém jsme areál převzali,“ doplnil Karel Dolejší.

Nejvíce nadějnou možností je podle jeho názoru pronajmout prostory do zahájení stavby obří školy, tedy do konce roku 2009. Dočasně by se mohl areál využít například jako sklad.

Zda na místě libereckého výstaviště opravdu vyroste Centrum vzdělanosti, se rozhodne zhruba do půl roku. Vše závisí na tom, zda bude úspěšná žádost kraje o dotace z Evropské unie. Celý projekt by si měl vyžádat 1,2 miliardy korun. Kraj kvůli projektu výstaviště odkoupil od města zhruba před rokem za 63 milionů korun. Centrum vzdělanosti má mimo jiného přispět ke zvýšení kvality výuky ve slučovaných školách. „Objekty, ve kterých se dnes studenti učí, jsou totiž z hlediska moderní výuky nevyhovující. Navíc jen obtížně splňují hygienické normy,“ uvedl před časem krajský radní pro školství Petr Doležal.