Liberečané nostalgicky vzpomínají na Liberecké výstavní trhy a zároveň je zajímá, co bude s opuštěným výstavištěm na Masarykově třídě. Areál sice nepatří mezi architektonické skvosty města, ale své kouzlo bezpochyby má. Dobrou zprávou je, že už 6. září se v pavilonu G otevře Technické muzeum Liberec, a to zásluhou party nadšenců.Výstaváky se mění v muzeum.

„Naší hlavní myšlenkou je vzbudit zájem dětí a mladých lidí o techniku a průmysl. Liberec vyrostl nejen na textilním průmyslu, ale zájem o technické obory značně opadl, školy jsou prázdné nebo v nich sedí studenti, kteří nepatří k nejlepším," říká jeden ze zakladatelů Technického muzea Liberec Jiří Němeček.

Konkrétní vzdělávací program muzeum představí v nejbližší době. V současné chvíli už ale odkrylo plány na podobu muzea jako takového.

Pavilon G po nezbytné rekonstrukci zaplní historická auta, unikátní motorky, kola i s příběhy, kolejová vozidla, tisíc modelů autíček a restaurátorská dílna. Expozice se bude pravidelně obměňovat.

„U vchodu bude posunovací lokomotiva ze Zhořelce. Tahala vagónky v povrchovém dole. Zatím nebudeme tvořit žádné vlastní sbírky, všechno to budou zapůjčené exponáty ze soukromých sbírek. Nebudou chybět ani motory, které se tady v regionu vyráběly a stále vyrábějí," přiblížil Petr Kumpfe, mluvčí Technického muzea Liberec.

Jeden z motorů bude uzpůsobený tak, aby si na něj mohli sáhnout také nevidomí lidé. „Bude udělaný tak, aby se dotyční nemohli zranit. Myslíme si ,že je dobré učinit vstřícný krok směrem k handicapovaným, které naše společnost často opomíjí," dodal Němeček.

Prostor muzeu nabídla radnice. „V rámci cestovního ruchu se jedná o zásadní projekt a já jsem za něj moc rád," uvedl náměstek primátorky Jiří Rutkovský (USZ).

„Liberec by bez průmyslu nikdy nebyl Libercem, na což nesmíme zapomenout. Pro mě skvělé, že jsme jako město mohli myšlenku na vznik muzea podpořit," řekl náměstek Jiří Šolc (LO, SLK). „Mladá generace si musí konečně uvědomit, že je mechanické myšlení, kdy do sebe šroubky zapadají, naprosto v pořádku," dodal.

Technické muzeum je zcela závislé na sponzorech. Více se mohou zájemci dozvědět na Dni otevřených dveří, který připadá na pondělí 14. července od 17 hodin přímo v pavilonu G bývalých LVT.

TECHNICKÉ MUZEUM LIBEREC JE DÍLEM DOBROVOLNÍKŮ, přičemž další nadšenci, kteří mají co nabídnout, se mohou stále hlásit. Muzeum se otevře letos 6. září. Za základní vstupné dospělý zaplatí 100 korun a dítě 40 korun. Provozní náklady se ročně vyšplhají na 1 200 000 korun. V muzeu budou k vidění exponáty za 15 milionů korun. Otevřeno bude celoročně od úterý do neděle. Muzeum je závislé na sponzorských darech stejně jako je tomu například v USA. Na propagaci si zajistilo původní logo LVT.

Janeček: Jawy jsou moje droga

Výstaváky se mění v muzeum.Mezi exponáty Technického muzea Liberec se budou vyjímat také Jawy veteránky. Na jejich obnově má zásluhu renovátor historických motorek Josef Janeček, který je zároveň majitelem (na snímku vlevo). Na Jawách je prý závislý.

„Mám jich celkem deset. Například Jawu speciálku z roku 1937. Ta má zvlášť motor, zvlášť rychlosti, dlouhou řadící páku, krásné výfuky. Má nádherný zvuk, je celá chromovaná. Pak mám Péráka z roku 1948 nebo třeba Kominíčka a Pařeza," pochlubil se Deníku Janeček.

Stadionů postavil Janeček asi šest. Některé prodal, protože potřeboval peníze na kola pro další stroje. „Posledním počinem je závoďák Stadion 11, kterého jsem ze 4 000 otáček vytáhl na 6 500. Maximální rychlost byla asi 40 km/h a já ho vytáhl skoro na 75."

Starým strojům navrací Janeček lesk asi 15 let. „Ale už jako malý kluk jsem sledoval svého otce, který měl ve sbírce 18 historických aut. Pomáhal jsem mu. V dospělosti jsem se oženil, přišly děti a na koníčka nebyl čas. Potomstvo odrostlo a ve mně se ta vášeň zase probudila," tvrdí renovátor.