VÝSTAVA OBJEKT

V parku se setkáváme s tiskovou mluvčí výstavy Lenkou Hanušovou i s výtvarníkem Jaroslavem Prokešem, který se zde prezentuje instalací nazvanou Rastr 898/1. Ta je sestavená z bodů pokrývajících celou parcelu. Jak však na místě zjišťuje, jeho dílo „zaujalo“ Liberečany tak moc, až si některé jeho části rozebrali. „Některé body buď zarostly nebo úplně zmizely,“ komentuje výtvarník s tím, že nechápe, k čemu umělohmotná kolečka někdo potřeboval.

Zmizela kolečka i svítící konstrukce

Mnohem hůře však dopadla instalace německé výtvarnice Julie Langhammer Passage, které někdo ukradl osvětlenou konstrukci. Podle Lenky Hanušové přijede v těchto dnech výtvarnice své dílo obnovit. „Konstrukci už samozřejmě znovu instalovat nebude, dopadlo by to asi stejně jako minule,“ vysvětluje mluvčí.

Stříhání trávníků i posezení na lavičce

Většina exponátů zůstala naštěstí téměř nedotčena. „Je to interaktivní výstava, která počítá s tím, že se do ní lidé zapojí,“ dodává Lenka Hanušová a upozorňuje například na instalaci Sarah Gosdschan Thriving graphics, díky které si lidé mohou vyzkoušet stříhat trávník. Velmi populární se stal i „truhlík“ s květinami, jinak instalace Richarda Loskota nazvaná Barva je vlastnost světla, a doslova za svůj přijali lidé objekt Lukáše Hájka Jehly II. „Zřejmě ocenili i jeho praktickou stránku,“ komentuje mluvčí. Velká dřevěná „lavice“ totiž může sloužit jak k posezení, tak jako prolézačka pro děti.

Socha a město podruhé

Výstava OBJEKT se inspirovala slavným projektem Socha a město Liberec 1969, jehož „pozůstatky“ můžeme ve městě obdivovat dodnes. Cílem stávající výstavy je vzbudit podobné diskuse o moderním umění jako tenkrát. „Mou vizí je oslovit Liberečany, rozšířit jejich citlivost ve vnímání umění, podnítit k uvažování o současném umění,” říká o výstavě její kurátorka Jana Bernartová. Výstava OBJEKT Liberec – sochy ve veřejném prostoru je součástí Česko-německého kulturního jara. Svá díla na ní pod širým nebem vystavují kromě jmenovaných Jan Stolín, Johannes Makolies a Peter Demek.