V libereckém muzeu se zaměřili na tehdejší Sudety, kterým dosud specializovaná výstava věnována nebyla. Řekl ředitel muzea Jiří Křížek.
Výstava v malém sále má podle něj hlavně vzdělávací charakter nejen pro školy, ale i běžné návštěvníky. "Aby pochopili, co Křišťálová noc byla a zařadili do souvislostí," uvedl Křížek. Křišťálová noc je považována za symbol a předěl nacistické protižidovské politiky, která vyvrcholila hromadným vyvražďováním milionů židů.

Například v Liberci žilo před válkou zhruba 1600 Židů, jen 37 z nich nezahynulo v koncentračních a internačních táborech.
Pogrom probíhal v noci z 9. na 10. listopadu 1938. Vypáleno či jinak zdemolováno bylo 267 synagog, vypleněno 7500 židovských obchodů a bytů, 91 Židů přímo při pogromu bylo zabito a 30.000 jich skončilo v koncentračních táborech.

Jedním z vypálených objektů byla i liberecká synagoga. "Byla to jedna z nejkrásnějších staveb tohoto typu a dominanta centra města, stejně jako radnice a divadlo," upozornil Křížek. Na výstavě mají i jeden z mála dochovaných fragmentů po synagoze, který objevili před 14 lety při výstavbě krajské knihovny. "Je to štuková výzdoba na stěnu ve tvaru hlavice," upřesnil ředitel.

Působivé jsou podle něj i dochované fotografie z Křišťálové noci. Textová část výstavy i díky dobovým dokumentům shrnuje základní informace o osudu sudetských Židů na podzim roku 1938, podrobněji se věnuje průběhu Křišťálové noci a likvidaci židovských komunit.