Nápad a na zastupitelstvu města prezentovaný projekt na oslavu výročí výstavy Socha a město vzbudil kritiku opozičních zastupitelů i některých odborníků z oblasti kultury a veřejného prostoru. Z jednání zastupitelstva byl nakonec stažen.

Podle některých jeho členů je chystaná akce pochybným kšeftem pro kamarády. Nelíbí se jim, že projekt připravil spolek G300, v jehož vedení figuruje bývalý představitel města a poslanec.

„Materiál popisuje koncept výstavy soch ve veřejném prostoru jen velmi povrchně, avšak za to obsahuje důsledně postavenou smlouvu až do roku 2030. V ní se město zavazuje přispívat každým rokem finančními prostředky na podporu této akce, přičemž celkový finanční rozpočet je více než 33 milionů,“ popsal obsah materiálu Jindřich Gubiš, zastupitel za Změnu pro Liberec, který se zároveň v Liberci angažuje ve Spolku za estetiku veřejného prostoru.

Tisková konference v Hrádku nad Nisou.
Ve fondu Turów není na vodu dost peněz. Zbytek doplatí stát, kraj i investoři

Kritická slova se ozývají i z řad umělecké obce. Jako zásadní nedostatek bylo už na zastupitelstvu zmiňováno, že umístění až 100 soch ve veřejném prostoru nemá žádnou kurátorskou oporu, čili neexistuje žádný koncept výstavy. V žádné fázi přípravy prý nebyl přizván nikdo z adekvátních partnerů, bez jejichž spolupráce je těžko možné si pořádání tak rozsáhlé akce představit.

„Je to veliká škoda, zvláště pak má-li Liberec tolik významných a zkušených týmů a organizací v této sféře. Konkrétně v oblasti vizuálního umění ve veřejném prostoru, v rámci architektury a městské krajiny jsou tyto organizace dokonce evropského nebo přinejmenším republikového významu. Konkrétně mám na mysli Oblastní galerii Liberec, Fakultu umění a architektury Technické univerzity, nebo Spolek za estetiku veřejného prostoru,“ okomentoval záměr ve veřejném prohlášení Pavel Karous, výtvarník, pedagog a autor projektu Vetřelci a volavky.

Michal Trčka.
Inspirovali se Londýnem a Bostonem. Liberecký časopis Akademix vsadil na eseje

Na jednání proti plánu v předložené podobě vystoupili i knihkupec Martin Fryč, kurátorka Anna Habánová či vizuální umělkyně a prorektora Akademie výtvarných umění Jana Bernartová. Podle ní v předloženém dokumentu chybí záměr i idea.

Podle opozice nakonec předkladatel návrhu, náměstek pro školství a kulturu Ivan Langr, v reakci na kritiku bod stáhl. Langr však tvrdí, že jej stáhl z časových důvodů, neboť by prý nebylo dost prostoru pro jeho projednání. Předložit jej chce znova na některém z dalších zastupitelstev.

„Není pravda, že se na přípravě projektu nepodílejí odborníci, naopak. Lidé, kteří za ním stojí, jsou ti správní, neboť například lidé ze Spacia, kteří jsou členy týmu, nejsou žádní břídilové, ale lidé, kteří léta v Liberci formují veřejný prostor. Výstava má být až v roce 2029, a je tedy logické, že nejsou dotaženy všechny detaily, a máme v úmyslu postupně přizvat i další odborníky a poradce. Rozhodně se ale na důstojné připomenutí 60. výročí výstavy Socha a město v Liberci nevykašleme, tak jako to udělala při významném padesátém jubileu v roce 2019 oblastní galerie,“ zdůraznil náměstek Langr.

Most v Radostíně je ve velmi špatném stavu.
Lidem v Radostíně se uleví, konečně se k nim dostanou hasiči i záchranka

Nyní chce připravit pro zastupitele detailnější podobu návrhu projektu.

Výstava Socha a město v roce 1969 byla ohromnou událostí. Stala se legendární přehlídkou předních českých sochařů, jejichž práce byly nainstalovány v prostoru celého Liberce. Vzbudilo to velký ohlas nejenom veřejnosti, ale i odborníků. Některé sochy z výstavy dodnes zdobí město, například Dvanáct měsíců od Josefa Klimeše stojí v parku naproti Hotelu Zlatý lev, u Severočeského muzea před bývalým pavilonem Bytexu, dnes restaurací 1320, je k vidění Brána snů Evy Kmentové či Motýlí křídla Jiřího Nováka.