Studentská přehlídka letos poprvé představila i absolventské práce magistrů, kteří si před dvěma lety mohli poprvé zvolit navazující magisterské studium, které provázalo uměleckou kreativitu s novými materiály a technologiemi. „V koncepci našeho studia usilujeme o propojení výtvarné stránky s progresivními technologiemi a moderními materiály. Čerpat přitom můžeme ze skvělého technického zázemí fakulty textilní i laboratoří napříč Technickou univerzitou v Liberci,“ sdělil vedoucí výtvarník katedry designu a garant předmětů zaměřených na práci s textilem Svatoslav Krotký.

Studenti navazujícího magisterského programu se zaměřili na jednu z oblastí tvorby: textil, oděv, sklo, či šperk. Výuka probíhá ateliérovou formou, je ovšem možné podívat se na obor svého zájmu i z úhlu jiného ateliéru. „Akreditace navazujícího studia je vyústěním naší už téměř 30leté činnosti v oboru designu těchto materiálů,“ informovala vedoucí katedry Renata Štorová.

Univerzitní Galerie N v Jablonci nad Nisou ožila výstavou První magistři a Bakalaureáty 2023

Zdroj: Martin Štefanov

Studentka Katarína Švecová oceňuje, že díky navazujícímu programu mohla uplatnit předchozí znalosti jak z teorie, tak i z praxe. „Nejvíce jsem však svoje předchozí zkušenosti uplatnila během navrhování oděvních kolekcí, kde jsem se věnovala technologiím, tvarům, a splnění hlavní myšlenky, kterou jsem chtěla v oděvech zachytit,“ svěřila se mladá návrhářka. Ta v rámci diplomové práce vytvořila kolekci, která hledá inspiraci v lidovém kroji Litomyšle a jejím okolí. Kolekci tvoří pět dámských modelů a tři pánské. „Všechny navržené modely jsou zpracovány formou pro možnou budoucí malosériovou výrobu. Během realizace jsem využila technologii sítotisku s vlastními návrhy a autorskou tkaninu, kterou bylo zde možné také realizovat,“ podotkla Švecová. „Ráda bych se i nadále věnovala navrhování a šití oděvů, jelikož je to moje vášeň, kde mohu lidem dělat radost a stále se rozvíjet,“ dodala.

Pokračovat v magisterském studiu má v plánu i Ivana Gurášová, která se inspirovala cestováním. Zabývala se výrobou cestovních zavazadel jako batohy, tašky a ledvinky. Kolekci doplňovaly dvě pláštěnky, jedna z nich měla potisk aplikovaný pomocí sítotisku. „Motivy potisku byly fotografie z mých cest do zahraničí,“ upřesnila studentka.

Den otevřené vědy v Univerzitním ústavu CXI.
Univerzitní ústav přivítal zvědavce. Ukázal, jak výzkum mění svět k lepšímu

Nejednalo se však o jedinou novinku letošního ročníku. Závěrečné práce představili nejen návrháři skla a šperku a návrháři textilu a oděvu, ale poprvé se k nim připojili jejich kolegové ze zaměření na textilní technologie a vzorování. Jednou z nich se stala Kateřina Hrubešová, která si za téma bakalářské práce zvolila videohry v holografické pletenině. Jejím cílem bylo vytvořit vzorník, který obsahuje dvanáct vzorů ze čtyř vybraných videoher, a realizace jednoho zvoleného celoplošného vzoru v podobě dětské deky, ve kterém je znázorněn příběh jedné z těchto čtyř videoher.

„Ve vzorech jsem chtěla zachytit symboly a určité charakteristické znaky typické pro danou videohru. Rovněž i barevnost jsem volila podle jejich charakteristických barev. Pro realizaci jsem využila technologii pletení, konkrétně již zmíněné holografické pletení, pro které je typické, že vzor na těchto pleteninách je pozorovatelný jen pod úhlem, zatímco když se na něj podíváte kolmo, tak jsou vidět jen dvoubarevné pruhy,“ popsala svou bakalářskou práci Hrubešová s tím, že by se v budoucnosti ráda věnovala pletení.

Výstava prezentuje tyto mladé návrháře:
Magistři: Bc. Radek Dunovský, Bc. Nikola Márová, Bc. Kateřina Švecová
Bakaláři: Michaela Cvikrová, Karolína Drtinová, Kristýna Mocová, Linh Khanh Phamová, Ekaterina Belykh, Eliška Zieglerová, Monika Nováčková, Karla Mašková, Marie Šrámová, Klára Laušmanová, Hana Horáková, Nella Meresová, Adelaine Rozinková, Adéla Benešová, Dorota Doležalová, Marie Haurová, Kateřina Hrubešová, Nikol Beldová, Natálie Lubiková, Nikola Eichnerová, Ivana Gurášová, Veronika Šišková, Aigerimanel Khudaibergenova, Anežka Kotková, Mariia Kliuikova, Anastasiia Nishchaia, Petra Cibiriová, Mohammed J M Hammood, Anna Kozulina, Markéta Kožená, Anežka Edwards.