„Najdeme zde například objekty vodních děl, dopravních staveb, historie a současnosti skla, pivovary, lázně, podzemní stavby, které jsou prezentovány v osmi brožurách, tematicky uspořádaných dle oborů,“ doplnil Oskar Mužíček, ředitel Okresní hospodářské komory v Jablonci nad Nisou.

Výstava se tak stává jakýmsi turistickým průvodcem, který se zaměřuje na průmyslové a technické památky. Potvrzuje to i náměstkyně hejtmana Lidie Vajnerová (SOS).

„Záměrem projektu je prezentovat a ukázat návštěvníkům, turistům a příznivcům technických památek regionální průmyslové zajímavosti Česko-polského příhraničí. Tím tak rozšířit nabídku příležitostí a zážitků pro rozvoj cestovního ruchu. Návštěvníci se mohou přesvědčit, že mnoho zajímavých oborů se v našem příhraničí rozvíjelo a ovlivnilo vývoj našeho regionu,“ uvedla náměstkyně hejtmana.

Na webových stránkách www.prumyslovepamatky.cz se můžete přesvědčit, že nabídka turistických cílů, které výstava pojímá, je vskutku omračující. Najdete zde nejen obligátní Ještěd nebo pivovary Konrád a Svijany, ale i pozapomenuté památky, jako je třeba Dědičná štola v Chrastavě, která dává vzpomenout na dávno zašlý věk dolování vzácných kovů a uhlí.

„Přístup do štoly je asi 400 m dlouhý, avšak vstup nebezpečný. Štola je v prvních 200 metrech vyzděna a místo, kde skončily práce geologického průzkumu, je od dalšího pokračování odděleno starým komínem s častými sesuvy horniny,“ píše se v průvodci o této památce.

Průvodce nabízí také cíle, které byste normálně do svých plánů na víkend zahrnuli asi jen těžko. Jako třeba elektrárnu v polském Turówě nebo zdejší hnědouhelný důl. Je ovšem fakt, že z technického či historického hlediska nabízejí oba cíle poučení i neopakovatelný prožitek. Webové stránky, stejně jako výstava, nabízejí 100 českých a 60 polských subjektů. Řadu z nich můžete pojmout právě jako zajímavý tip na výlet či exkurzi.