"Dobrý design je vždy o promyšlené kombinaci vzhledu a funkce, ale také o hledání potřeb koncového uživatele. Lze však tento úzus aplikovat zrovna v případě vánoční ozdoby?," ptá se kurátorka výstavy Adéla Pomothy a pokračuje: "V souvislosti s vánoční dekorací si většina z nás představí křiklavost, třpyt a tvarovou přebujelost, která často postrádá vkusnost, natož funkci, ale k Vánocům prostě patří. Řada současných designérů vymaňuje vánoční ozdobu ze zavedených klišé a navrhuje vánoční ozdoby – objekty, které jsou většinou druhotně použitelné i jako dekorace interiéru."

Výstava přináší výběr českých designérů a firem, které se nebojí s designéry spolupracovat, a představuje ozdoby, které oproti těm běžným komerčním vynikají svým tvarem, nápaditostí či použitým materiálem.

U zámku ve Svijanech odhalili přátelé pamětní desku prvnímu sládkovi pivovaru Františku Horákovi.
FOTO: Přátelé odhalili pamětní desku oblíbenému sládkovi Františku Horákovi

Realizaci výstavy v Bulharsku podpořil Liberecký kraj čtyřmi sty tisíc korun, neboť ji považuje za propagaci práce českých sklářů, designérů a výtvarníků. „Pro Liberecký kraj je spolupráce s Českým centrem velmi významná a prestižní. Je nejstarší českou institucí svého druhu za hranicemi a patří k nejdéle působícím zahraničním kulturním organizacím v Bulharsku. Rádi využijeme možnost prezentovat českou autorskou tvorbu, Severočeské muzeum a Liberecký kraj," dodala náměstkyně hejtmana pro kulturu a cestovní ruch Květa Vinklátová.