Nezisková společnost ASEKOL ve spolupráci s Libereckým krajem totiž dodala první ze sedmi takových domků, které se postupně po celém kraji objeví.

„Každý přístřešek stojí 70 tisíc korun a náklady hradíme my. E-domek pomůže na sběrných dvorech vyřešit dva zásadní problémy. Poskytne elektrozařízením ochranu před nepříznivým počasím a také krádežemi. Mnohá elektrozařízení totiž obsahují drahé kovy jako zlato, stříbro, platinu či měď, které se mohou v představách některých nenechavců stát předmětem obchodu,“ vysvětlila Hana Ansorgová, manažerka komunikace společnosti ASEKOL.

Jak doplnila, obě skutečnosti mají za následek devalvaci elektrozařízení, v případě nepříznivého počasí navíc hrozí i únik nebezpečných látek do půdy či ovzduší.

„Takto znehodnocená elektrozařízení ztrácí na hodnotě a ohrožují životní prostředí. Poškozená či nekompletní elektrozařízení se v podstatě nedají recyklovat. Jestliže běžně je zpracovatel schopen zajistit využití 80 % hmotnosti, pak v takových případech se z elektrozařízení stává bezcenný odpad,“ popisuje Iva Červená, regionální zástupkyně společnosti ASEKOL výhody E-domku.

E–domek je dostatečně velký na to, aby najednou pojmul například 180 televizí s uhlopříčkou 72 centimetrů. Vyrábí se z ocelového rámu a pokrytý je pozinkovaným plechem. Ještě letos by se E–domky měly objevit v Turnově, Hrádku nad Nisou, Frýdlantu, Jilemnici a Hodkovicích nad Mohelkou. Společnost ASEKOL, která je dodá, se zabývá organizováním sběru a recyklací vysloužilých elektrozařízení