V mrazivém odpoledni se museli tu a tam zahřívat hromadným poskakováním na místě. Z úst jim vycházely obláčky páry, choulili se do kabátů. Přesto mladí lidé v sobotu na liberecké náměstí Dr. Edvarda Beneše přišli a přes hodinu tu vydrželi.

Odpor k chystanému omezování svobodného stahování dat z internetu byl totiž pro ně silnější než mráz. Liberec se tak jako jediný v kraji přidal k dalším asi třiceti místům v Evropě, kde protesty proti dohodě ACTA ve stejný den probíhaly. Náměstí zaplnilo bezmála 50 účastníků.

„Nesouhlasím s tím, aby někdo sledoval, na co se koukám na internetu, aby mi někdo kontroloval počítač a mobil,“ řekl Ondřej Zelenka z Liberce. „Vláda sice podpis smlouvy pozastavila, ale neukončila. To nám nestačí,“ dodal. Několik mladých lidí si vzalo s sebou na náměstí transparenty, jiní sem dorazili s maskami skupiny Anonymous na obličejích.

Anonymous proti chystané mezinárodní dohodě protestují i tím, že se po celém světě nabourávají do počítačových systémů významných organizací, které následně na čas vyřadí z provozu. „Smlouva přináší omezování svobody slova, začátek cenzury,“ podotkl Michal Toman, který přijel z Hrádku nad Nisou.

Mítink monitorovala také policejní hlídka. Protože měl ale pokojný průběh, když tu jen zazněly projevy organizátorů a několika účastníků, policisté z náměstí brzy odjeli.

„Je smutné, že teprve, až když lidé vyjdou do ulic, si politici uvědomí, co vlastně podepsali. Jsme rádi, že i v tom mrazu lidé na mítink přišli. Nejde jen o stahování filmů a muziky. Dohoda zpomalí i třeba vývoj léků,“ řekl za organizátory z České pirátské strany Petr Vyhnal.

Cílem mezinárodní dohody, k níž se připojilo 22 unijních zemí včetně České republiky, je bojovat proti šíření nelegálních kopií a padělků všeho druhu.