Radní Libereckého kraje dali v úterý zelenou záměru odkoupit unikátní horský hotel a vysílač na Ještědu. Současný majitel, České radiokomunikace, za něj chtějí minimálně 75 milionů korun. Hlavním důvodem chystané změny je nutnost modernizace této národní kulturní památky.

„Před koupí je však třeba dořešit spoustu otázek. Kromě definitivní výše ceny je to třeba rozložení splátek a také to, komu budou nemovitosti svěřeny,“ poznamenal hejtman Libereckého kraje Petr Skokan s tím, že celou záležitost teď bude projednávat krajské zastupitelstvo.

Intenzivní jednání mezi Českými radiokomunikacemi, které Ještěd vlastní od roku 2000 a Libereckým krajem probíhají již od listopadu loňského roku a jejich snahou je brzké vyřešení situace okolo vysílací věže na Ještědu. Ta totiž již několik let potřebuje nutně zmodernizovat.

Úpravy jsou také podmínkou pro zapsání Ještědu do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. „Cílem všech jednání je zajištění opravy tohoto architektonického skvostu. České radiokomunikace mají zájem na nápravě současného stavu, podmínkou z naší strany je zachování přístupu k vysílacím a telekomunikačním technologiím,“ uvedl tiskový mluvčí společnosti Kamil Chalupa.

Podle provozovatele horského hotelu Ještěd, Petra Beitla, by byl prodej kraji velmi vhodným řešením. „Kraj je totiž ideálním příjemcem evropských dotací, díky kterým by se mohla zaplatit nutná modernizace Ještědu. Naopak České radiokomunikace žádaly o dotace z takzvaných Norských fondů a byly odmítnuty s tím, že jsou příliš bohatou firmou,“ řekl Deníku Beitl.

Nutné zmodernizování by si podle jeho názoru mohlo vyžádat až 100 milionů korun. „Objekt je přes třicet let starý a stav vnitřního vybavení je rok od roku horší. Veškeré vnitřky je potřeba kompletně zrekonstruovat. Všechno se musí odkrýt, napreparovat, zakonzervovat, natřít a postupovat tak, aby to vypadalo stejně jako doposud. Kraj by měl velkou šanci se současným stavem něco udělat,“ vysvětlil Petr Beitl.

Pokud by kraj jednu z nejvýznamnějších památek v oblasti opravdu odkoupil, s velkou pravděpodobností by jí Českým Radiokomunikacím nadále pronajímal.

„Naše společnost počítá s využitím vysílače na Ještědu i v digitálním vysílání. Je důležitý pro pokrytí Libereckého kraje, který je velmi členitý. Toto stanoviště tak má nezastupitelnou polohu pro umístění vysílače DVB-T,“ dodal tiskový mluvčí Českých Radiokomunikací Kamil Chalupa.