Zatím jsou v kraji jen dvě magnetické rezonance, v Liberci a v Jablonci. Přičemž ta jablonecká toho umí víc. „Stávající rezonance v Liberci má velmi omezenou výbavu, proto nejsme schopni dělat všechna vyšetření. Například na snímkování prsou musíme posílat pacienty do Jablonce. Stejně tak nejsme schopni udělat vyšetření na karcinom prostaty. Pokud jde o břicho, pánev a mozek, tak vyšetření se dělají, ale jen základní, není to úplně ideální,“ popisuje lékařský ředitel krajské nemocnice Liberec Richard Lukáš.

Krajská nemocnice v Liberci. Ilustrační foto.
Problém mezi nemocnicemi má vyřešit superaliance

To vše by se mělo do půl roku změnit. Aktuálně se ve spodní části Pavilonu interních oborů staví přístavba, do které se nejpozději v prvním čtvrtletí 2018 naveze zbrusu nová, modernější magnetická rezonance. „Nejčastěji bude sloužit pro potřeby neurochirurgie, neurologie, kardiologie, ortopedie a traumacentra, “ řekl Lukáš Císař z investičního oddělení nemocnice.

V nemocnici už se na nový přístroj těší, zvláště proto, že se díky němu zlepší diagnostika pacientů. „S novou rezonancí budeme schopni vyšetřit všechny části orgánové struktury. Například u mozku zobrazí všechna centra, zlepšíme diagnostiku srdce, páteře, míchy i svalů. V játrech nám ukáže i obsah železa či tuku, stejně jako celý cévní systém. Bude to vlastně takový plně vybavený pětkový bavorák, žádný sedmičkový s motorem z fábie,“ uvedl primář radiodiagnostického oddělení Ladislav Endrych.

SMĚDAVA ZE 30. LET vypadala úplně jinak než ta dnešní. Zámeček z historické pohlednice již dávno strávil oheň.
Stará chata na Smědavě má zmizet, majitel chce postavit novou

KRATŠÍ LHŮTY

Co však pacienti ocenění nejvíce, budou kratší čekací lhůty. Obě rezonance, stávající i nová, totiž pojedou současně. Dnes se čekací doby na vyšetření pohybují v rozmezí osmi až dvanáct týdnů. „Za čekací lhůty se stydíme, jsou dlouhé. Ale jedno vyšetření trvá 20-40 minut, někdy i hodinu, takže maximálně jsme schopni vyšetřit 30 lidí denně. To se s novou rezonancí zlepší,“ dodal Endrych.

Luděk Nečesaný
Ředitel nemocnice Nečesaný oznámil záměr rezignovat

Nový přístroj bude mít navíc širší otvor, který umožní vyšetření i obézních pacientů vážících víc než 140 kilogramů. To dnes není možné. Pořízení rezonance hradí z 85% evropská dotace, zbytek kryje nemocnice.