„Schází asi 80 centimetrů,“ potvrdil primátorův náměstek Jan Korytář. Teď ale představil řešení, jak se podobnému nedostatku do budoucna vyhnout. „Jako záložní zdroj použijeme vodu z nedalekého ruprechtického lomu,“ popsal Korytář.

Lom, který provozuje společnost Ligranit, vodu do Jizerského potoka vypouští už dnes. „Proudí do potůčku, který je přítokem Jizerského potoka,“ popsal Korytář. Přítok se ale nachází až pod koupalištěm a voda z lomu ho dnes tedy obtéká. „Stačí pouze přehodit hadice, napojit se na jiný přítok a vodu dovést do lesního koupaliště,“ vysvětlil náměstek.

Letos už lom většinu vodu vypustil, řešení je tak použitelné až od příští sezony. Ligranit navíc ještě musí získat potřebné povolení, vodu do stejného potoka už ale vypouští. „Mělo by tedy jít jen o formalitu,“ naznačil Korytář s tím, že jde o dešťovou a podzemní vodu, městu novým řešením navíc nevzniknou žádné větší náklady.

Proti záměru nic nenamítá ani vlastník lomu. „Pro nás to znamená jen držet pro léto větší zásobu vody, přizpůsobit tomu těžební postupy a dodržet nové povolovací podmínky vypouštění,“ řekla ředitelka Ligranitu Jana Hörbová. Dalšími zdroji vody pro vyschlou vodní plochu by měl být podzemní vrt, který do vany koupaliště přivede nejen podzemní vodu, ale dostane do ní také vodu, která z vany prosákla. Nádrž totiž vykazuje nedostatky a město ji reklamuje.

Město by také rádo získalo dotaci z fondu životního prostředí na vybudování malých vodních nádrží nad lesním koupalištěm. Ty by pak vodu zadržovaly. „Tady ale příprava a realizace zabere více času,“ dodal Korytář. Nedostatek vody se nyní řeší nepříliš ekologickou cestou. Cisterny sem navážejí vodu odjinud. Nejprve z Harcovského potoka, nyní už se koupaliště dopouští vodou pitnou.

Cisterny zpočátku platil sám Korytář, nyní už je hradí město. Vyčlenilo na to 300 tisíc korun, což se stalo terčem kritiky některých obyvatel, opozičních politiků, ale i dalších členů vedení města. „Na průtokovou vodní plochu jde o zcela debilní řešení,“ napsal dokonce primátor Tibor Batthyány na svém Facebooku.

Korytář řešení označuje za mimořádné. „Pitná voda se navíc dává i do libereckého bazénu, na koupaliště Sluníčko i Vápenka nebo do soukromých bazénů,“ brání kritiku.