„Ve zprávách ukazovali, že jsou domy mokré a mohou mrazem popraskat. I my se samozřejmě bojíme, vedle kuchyně je koupelna a mokro tam v podlaze drží dlažba, ale snad se nám ještě do prvních mrazů podaří všechno dosušit. I když stále tu máme šedesátiprocentní vlhkost,“ říká Zdena Zátková z Bílého Kostela

. „Už je to ale mnohem optimističtější, dokonce máme jeden pokoj vymalovaný. Pomohla nám společnost ADRA. Nabízela lidem, kteří už mají suché zdi tuto pomoc,“ pochvaluje si žena, kterou i s její malou dcerou zachraňoval ze střechy zatopeného domu v dramatické srpnové noci vrtulník.

„Ostatní zdi máme ještě obouchané, manžel to štukuje, je už hrozně sedřený. Všechno dělá sám,“ říká Zdena Zátková.

Tisíce od státu jsou jen kapkou v moři

Pomoc vlády ve výši třicet tisíc korun je totiž často jen zlomkem. Třeba u Zátků byly škody na domě a zahradě odhadnuty na více než půl milionů korun. Jiní dopadli ještě hůř. „Zaplať pámbů zato. Dá nám to alespoň na lednici, troubu a podlahu v kuchyni, které uplavaly,“ dodává Zdena Zátková. V jejím hlase je znát posun k optimismu. „Lidé jsou tady hrozně stateční, starají se, musím je pochválit,“ shrnuje situaci v Bílém Kostele Jiří Formánek.

Někteří, jako například Zátkovi, už se těší z čistých místností, jiní stále ještě žijí v patře, spodní místnosti mají okopané na zeď. „Ani se netěším na Vánoce, chce se mi pořád brečet,“ říká jedna z žen.

Lidé si stále vybírají peněžitou pomoc státu za zničené domácnosti. Jak potvrdil starosta Bílého Kostela, právě v těchto dnech je vyplácejí na obecním úřadu.

Také v Chrastavě, městě, které povodně zasáhly hodně tragicky, jsou dávky z velké části vyplaceny. „Ze 101 žádostí už bylo vyplaceno 88. U ostatních se čeká na doklady,“ potvrdil chrastavský starosta Michael Canov. Ten doufá, že stát vyplatí i zbývající slíbenou podporu na odstraňování bezprostředních následků škod pro samotné obce. Například za tuny odvozené sutiny.

„Ze třiceti dvou milionů, které jsme požadovali, jsme dostali 14. Pokud bychom zbytek nedostali, neměli bychom ani na spoluúčast při rekonstrukci zničených vozovek a mostů, které jsou zatím opraveny jen provizorně,“ obává se starosta.

Vždyť na samotné investice má šestitisícová Chrastava v rozpočtu necelých deset milionů. Její vedení si proto nedovede představit, jak by se bez zbývající osmnáctimilionové dotace slíbené od státu obešla.

„My jsme nárokovali 16 milionů, zatím jsme dostali 11 a čekáme, že budeme nadále vyslyšeni. Nedovedeme si představit, že by nám stát nepomohl,“ dodává starosta Bílého Kostela Jiří Formánek.