O ČSSD, jejíž libereckou kandidátku povede do komunálních voleb, tvrdí, že musí zaujmout pevné místo na levici. A to i přesto, nebo možná právě proto, že její členové odhlasovali spolupráci s hnutím ANO. „Vím, že může trvat třeba několik let, než se strana vzpamatuje z posledního období,“ říká předseda krajské ČSSD Jan Mečl.

V pátek skončilo vnitrostranické referendum, které ČSSD podpořilo v rozhodnutí vstoupit do vlády s Andrejem Babišem. Jak se k němu postavila krajská organizace v Liberci, jíž předsedáte?
Výsledky z jednotlivých organizací v kraji nemáme, posílaly se do Prahy přímo. Já jsem hlasoval pro vstup do vlády.

Věříte tomu, že bude spolupráce na vládní úrovni fungovat? Nebáli jste se špatné zkušenosti z minulé vlády?
Jsou zde noví aktéři, ministři za ČSSD, kteří říkají, že jsou schopni s Babišem spolupracovat, že se ho nebojí. Myslím, že je pro nás lepší to zase zkusit, prosadit program, než se stáhnout a z opozice kritizovat program stávající vlády, který má levicová témata převzatá od ČSSD.

MAREK VÁVRA. Majitel pivovaru.
Do voleb půjde také pivovarník Vávra. Je na kandidátce hnutí ANO

Jak vnímáte současnou pozici ČSSD v regionu?
Celostátně jsme sice dopadli v posledních parlamentních volbách špatně, na druhou stranu v našem kraji jsme ve vedení měst v České Lípě a Jablonci, jsme součástí koalice na kraji, máme řadu zkušených lidí a dlouhou tradici. Takže pohledem na region dobře.

ČSSD je ale v kraji spojena i s řadou skandálů. Proč si myslíte, že by ji lidé měli volit?
Doufám, že skandály jsou za námi. Lidé, kteří měli problém se zákonem, za nás nekandidují. I když dnes i obvinění politici vyhrávají volby. Vždycky je ale důležité připomenout naše ideály, ke kterým patří svoboda, rovnost a spravedlnost a solidarita. Slabší se nemusí bát, že se propadnou až na úplné dno, když ztratí práci, jdou do důchodu nebo onemocní. Myslíme i na mladé, aby se jejich start do života při dnešních cenách bytů nemusel odsouvat, potřebujeme víc dětí a musíme tedy myslet na budoucnost.

Jak tomu můžete přispět na komunální úrovni?
Pro komunální volby dokončujeme program, který představíme v létě, a myslím, že bude v dosti bodech odlišný od ostatních stran, které sice hodně slíbí, ale rozvoj města se za poslední období zastavil. Mám jasnou vizi a plán.

Na kandidátce Starostů se objevila i nová jména, jako např. ředitelka divadla Jarmila Levko.
Starostové představili kandidátku. Do voleb se spojí s TOP 09 a KDU-ČSL

Jste primářem urologie liberecké nemocnice a také předsedou okresní České lékařské komory. Dá se k tomu všemu ještě odpovědně zvládat politika?
Politika mě baví. Dělám ji už několik let, po práci. Začal jsem poté, co mě zdraví trochu omezilo ve sportu. Demokracie má v současném globalizovaném světě své trhliny, ale nic lepšího nikdo nevymyslel. Věřím v pravolevý střet a vyrovnávání extrémních výkyvů. Jako sociální demokrat věřím v sociální stát a přesvědčil jsem se o tom na vlastní oči letos v Dánsku. Pravicový pohled v globalizovaném světě je na ústupu, nutná regulace nadnárodních korporací a daňových rájů to jasně ukazuje. A nakonec zbudou extrémní strany, populisté nebo oligarchové, co si nás mohou koupit všechny. Lidé by měli věřit tomu, co sami vidí, zažijí, spolehnout se prostě na selský rozum. To, co se na nás řítí v informační době, mnohdy je, jak já rád říkám, vymývání hlav, dnes však zcela profesionálně provedené.

Liberec otevřený lidem
Do voleb vstupuje nové uskupení

O ČSSD v Libereckém kraji se říká, že je personálně vyprahlá. Je to pravda?
Máme se o co opřít. V celém kraji tvoří členskou základnu více než 700 lidí. Pravda ale je, že musíme provést generační posun, protože lidi, kteří znovu zakládali sociální demokracii v 90. letech, už pomalu odcházejí na politický odpočinek. Několik jednotlivců nás i voliče zklamalo. Stejně jako v celé společnosti se i v politických stranách najdou černé ovce, které dělají ostudu, ale naštěstí to nevydrží věčně. Jen ta spravedlnost by měla zrychlit, obvinění politici v naší zemi nejsou dobrým příkladem a lidé často přestávají věřit, že před zákonem jsme si všichni rovni. Lidé jsou nejdůležitější součástí každé partaje a já jsem si dal za úkol prapor sociální demokracie v Liberci zase zvednout. Vím, že to může trvat třeba několik let, než se strana zase vzpamatuje z posledního období. Jsem přesvědčen, že se k nám voliči zase vrátí, až si uvědomí, že zázraky se prostě nedějí.

Jaké jsou podle vás šance ČSSD v komunálních volbách?
K volbám vzhlížím s obavami, protože naši voliči masově přešli k Babišovi, část voličů je politikou rozčarována a lidé prostě přestali chodit k volbám. A tak musím bušit na poplach. Stavíme nové kandidátky ze zkušených lidí a zároveň je musíme omladit. Program máme vždycky dobrý a musíme doufat, že dosáhneme výsledků, které nám dovolí pro lidi udělat co nejvíce práce.

Volby. Ilustrační fotografie.
Deník oslovil starosty všech 60 obcí na Liberecku. Půjdou do voleb?