Uzavírka vytížené křižovatky ulic Na Rybníčku, Matoušova a 1. máje začala už v pátek, dělníci tu začnou pracovat v pondělí. „Objízdná trasa je stanovena ulicemi Františkovská a Vaňurova. Rezidentům v dotčených ulicích bude omezený příjezd umožněn, stejně tak bude zajištěn průjezd jednotkám záchranných složek a povolena dopravní obsluha objektů v uzavřeném úseku,“ informovala mluvčí magistrátu Jana Kodymová.

Chodci budou moci překop přejít po provizorní lávce, tramvajovou dopravu uzavírka neovlivní, tramvaje tudy totiž aktuálně nejezdí kvůli opravám tratě na jiných místech. Omezení by podle Kodymové měla trvat do pátku 23. srpna.

Výměna trubek na jedné ze tří libereckých teplárenských větví začala už loni v červnu v Pavlovicích. Dělníci pak postupovali směrem ke středu města. Letos práce pokračují přímo v centru Liberce. „Práce jdou podle plánu, drobné skluzy nastaly při překopu řeky Nisy, nicméně se nám to už podařilo úspěšně zvládnout,“ řekl Deníku předseda představenstva liberecké teplárny Martin Pěnčík.

Během léta se trubky měnily třeba v ulici U Nisy u krajského úřadu. Během srpna začnou ještě práce na závěrečném úseku od Košické ulice k teplárně. Výměna by měla být hotova do konce měsíce. „Ze zákona musíme být připraveni na zahájení topné sezony od 1. září. Pokud tři dny po sobě klesne teplota pod 13 stupňů, musíme topit,“ řekl Pěnčík.

Jsou připaveni i na zpoždění

I pokud by ale případně při stavbě došlo k nějakým zpožděním, vytápění podle něj ohroženo není. „Na start sezony jsme připraveni, v případě potřeby máme záložní zdroj, kotelnu Milko,“ dodal Pěnčík.

Po dokončení výměny bude nově potrubí asi ve dvou třetinách devítikilometrové větve umístěné pod zemí. Díky tomu už na začátku července mohl zmizet zelený energomost, který překlenoval Košickou ulici.

Pomalu se také blíží odstranění starých nevzhledných trubek z koryta Nisy, na to si ale Liberečané ještě pár týdnů počkají. „Práce jsou plánovány na říjen či listopad podle počasí. Trubky už nejsou funkční, ale odstranění aktuálně není prioritou. Tou je dokončení a zprovoznění celé soustavy,“ poznamenal Martin Pěnčík.

Výměna potrubí probíhá v rámci projektu GreenNet, který celkově vyjde na zhruba 300 milionů korun. Teplárna si od něj slibuje především snížení ztrát tepla, a tím i úsporu nákladů, což pravděpodobně zlevní teplo i pro koncové zákazníky.

Nové horkovody také umí například signalizovat netěsnosti. Další, nikoli nezanedbatelnou výhodou je pak lepší estetický dojem na místech, kde i nadále trubky povedou nad zemí