„Zarybníme s nimi sportovní revíry," informoval Deník hospodář Českého rybářského svazu v Liberci Jan Krupička. Povolení, kterým liberečtí rybáři disponují, totiž umožňuje lovit ryby do hmotnosti jednoho kilogramu. A o takové není na trhu příliš zájem. „Kilový kapr má asi 40 centimetrů. Spotřebitelé preferují větší ryby," zdůraznil Krupička.

Jak dále podotkl, Liberecko je chladnou oblastí, kde se chov kaprů pro vánoční trh nikdy moc neprosadil. „Nejsme kaprařská oblast, komerční chov ryb by se díky nutným příkrmům prodražil," upřesnil.

Ryby vylovené z rybníků v Doubí, Kunratickém rybníku a Bělidle ve Stráži nad Nisou poslouží sportovním rybářům v lokalitách vyhrazených rekreačnímu rybolovu na udici. Ti si zjara budou moci svůj um procvičit nejen na kaprech, ale i na ploticích, cejnech, pstruzích a sivenech, které se ve zmíněných rybnících chovají.

Kapr, který patří v libereckých vodách k nejčastějšímu druhu, tvoří 87% české rybí produkce. S jistým zjednodušením lze proto konstatovat, že chov ryb ve zdejších podmínkách se rovná chovu kapra.

Málo se ví, že v tuzemsku je více než dva tisíce rybářských revírů o výměře 42 tisíc hektarů a že tomuto koníčku holduje až 340 tisíc registrovaných členů všech svazů. Legislativně upravuje tuto problematiku zákon o rybníkářství, výkonu rybářského práva a rybářské stráži, přijatý před osmi lety. Na území České republiky se nachází současně více než 24 tisíc rybníků a vodních nádrží, jejichž celková plocha dosahuje 52 tisíc hektarů.

Členové Rybářského sdružení z toho obhospodařují 36 084 hektarů, nečlenové pak 2986 hektarů, další subjekty, například obce, dva tisíce.

Přes deset tisíc hektarů rybníků se využívá k chovným účelům a část slouží jako lovný revír.

V roce 2010 dosáhla produkce tržních ryb 20 420 tun, přičemž z rybníků bylo vyloveno 19 701 tun. Ze speciálních zařízení, převážně ze pstruhařství, bylo získáno 701 tun a 18 tun ryb vylovili rybáři z přehrad. (tom, jh)