„Nová otočka přinese dostatečný prostor pro otáčení autobusů, které do Jizerských hor přivážejí turisty a sportovce. Zároveň také uvolní stávající parkovací prostor pro automobily a zvýší rychlost a kvalitu zásahu v případě zranění návštěvníků hor díky novému prostoru pro přistání vrtulníku,“ řekl náměstek hejtmana LK Martin Sepp.

Podle Luďka Kramáře, náměstka Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje, se však v jejich práci až zase tolik kvůli heliportu nemění. Vrtulník ZZS LK totiž běžně na Smědavě v případě potřeby přistával, ovšem na sousedním parkovišti.

„Jako výhodu, která pomůže našim záchranářům v práci, ovšem vidíme fakt, že plocha pro přistání vrtulníku bude upravovaná a její označení je natolik zřetelné, že bychom neměli mít problém s tím, že na ní budou například parkovat auta,“ vysvětlil Luděk Kramář.

Kramář: Zásahů je neuvěřitelné množství

Jak ovšem doplnil, piloti ZZS LK jsou natolik zkušení, že dokáží přistát i kdekoliv v terénu. Mimo to pak Smědavu označil především jako předávací místo záchranářů a horské služby. „Takových míst máme po celých Jizerských horách pětadvacet a ani konkrétně nedokážeme vyčíslit, kolikrát v průběhu roku do Jizerek vzlétáváme. Zásahů je totiž neuvěřitelné množství,“ doplnil Kramář.

Výstavbu otočky spojené s heliportem inicioval podle vyjádření Jiřího Langera, tiskového mluvčího kraje, v roce 2008 odbor dopravy krajského úřadu v Liberci. „Lesy ČR pro tuto investici poskytly pozemky a finanční prostředky v rámci Programu 2000, který je určen k naplňování veřejných zájmů v lesích. Liberecký kraj se na akci podílel finanční částkou 30 tisíc korun spojenou s náklady na projektovou dokumentaci a technický dozor,“ upřesnil Jiří Langer.