HEJNICE

Vyhlídka nad Hejnicemi prokoukla

Dlouho zarostlá vyhlídka Triangl v lokalitě Na Chatkách v Hejnicích se zase může stát oblíbeným místem pro turisty. Kvůli přerostlým stromům nebylo z vyhlídky už několik let nic vidět. Starosta Jaroslav Demčák proto aktivně stromy sám pokácel, čímž otevřel nový pohled na hejnickou baziliku i město samotné a to z opačné strany než z proslulé vyhlídky na Ořešníku. Vidět je i Smrk, Paličník, Krásná Máří, Ptačí kupy či Smědavská hora. Na počátku minulého století tam byly i lavičky a malá bouda s občerstvením.

JIZERSKÉ HORY

Stromky se v lesích už nekradou

Jizerské hory Doby, kdy se tatínci potají vkrádali s pilkou do lesa, jsou zřejmě pryč. Jak nás ubezpečil krajský ředitel Lesů ČR Ludvík Řičař, vánoční stromky už se v lese téměř nekradou. „Je to dáno především velkou nabídkou. Ke krádežím dochází spíše na venkově a ani to není masové," vysvětlil. Dodal také, že tam, kde lidé nemají stromky kde koupit, zřizují stánky samotné Lesy ČR. Lesníci se proti lupičům jehličnanů mohou bránit jak postřikem, který je sice pro stromky neškodný, nicméně domácnosti na vánoční atmosféře nepřidá, nebo prořezáváním vrcholků stromů. V ohrožení jsou však tradiční symboly Vánoc ve městech. Před dvěma týdny si zloděj odnesl z liberecké prodejny Mountfield hned patnáct kusů stromků. „Zloděj překonal oplocený prostor vedle prodejny a odnesl si tak vánoční jedle za téměř 16 tisíc korun," uvedla policejní mluvčí Vladimíra Šrýtrová. V případě dopadení mu hrozí až dva roky odnětí svobody.

Cesta z Bedřichova na Šámalku bude mít nový povrch

Lesní cestu z Bedřichova na oblíbenou Šámalovu chatu na Nové louce opravují v těchto dnech Lesy České republiky. Místy notně opotřebovaná silnice by se měla dočkat celkové rekonstrukce. „Vzhledem k tomu, že v Jizerských horách neměníme povrch silnic, i tady zůstane asfaltka," vysvětlil ředitel Krajského ředitelství Lesů ČR Ludvík Řičař. Podle něj by měla být oprava cesty dokončena v průběhu příštího roku. Jak však ředitel upozornil nebude ohrožena ani zimní, ani letní sezóna. „Návštěvníci se nemusí obávat, opravy budou probíhat tak, aby byla Jizerská magistrála plně k dispozici," uklidnil Řičař milovníky běžeckého sportu z Liberecka i Jablonecka. „S dodavatelem jsme dohodnutí, aby opravy neprobíhaly ani během prázdnin," doplnil ředitel. Rekonstrukce bude stát asi 18 milionů korun.

FRÝDLANT

Trať Liberec - Frýdlant čeká obnova

Příští rok musí cestující počítat s výlukami na trati Liberec Raspenava Frýdlant. Konečně totiž dojde na očekávanou modernizaci. Obnoví se jak nádražní budovy a nástupiště v Raspenavě a ve Frýdlantě, tak dojde i k samotné úpravě tratě tak, aby se zrychlila jízda vlaku mezi Mníškem a Frýdlantem. „V současné době jízdní řád na této trati není moc stabilní, není tam prostor pro žádné časové rezervy. Po rekonstrukci ale půjdou laicky řečeno rychleji přehazovat výhybky, díky čemuž vzniknou rezervní doby, se kterými se bude moci pracovat při zpoždění vlaků a podobně, instalují se tam i nová bezpečností zařízení," uvedl jednatel společnosti KORID, která v kraji objednává veřejnou dopravu. S pracemi by se mělo začít počátkem příštího roku a hotovo by mělo být rovněž v roce 2016. Náklady na obnovu tratě se odhadují na 420 milionů korun.