Jeho krádež oznámili kolemjdoucí turisté chrastavským strážníkům a následně byla celá věc předána policii. Ta sice po zlodějích pátrala, ale najít se nepodařilo.

„Altán byl postaven v rámci česko – polského projektu s naším partnerským městem Lwówek Śląski, stál přes 450 tisíc korun. Někdo si ho pravděpodobně vytipoval a v noci rozebral a odvezl,“ popisoval po krádeži Jakub Dvořák z chrastavské radnice.

Téměř rok byly Výhledy bez altánku. V srpnu 2022 se ale věrná kopie altánu na kopec vrátila zpět. Stavbu zaplatilo město Chrastava z vlastní kasy a z peněz, které dostalo od pojišťovny za ukradený altán. Navíc provedlo několik opatření k zabezpečení altánu, aby nebylo tak snadné ho odvézt.

„Znepřístupnili jsme příjezdové cesty, po kterých se nyní nedá na Výhledy dojet autem. Ve směru od Chrastavy průjezdu brání závora, na lesních cestách při státní hranici proběhly terénní úpravy, které autům nedovolí cestu zdolat,“ popsala mediální referentka města Věra Baumgartnerová. Podzim je ideálním období, kdy Vyhlídky navštívit. Listí padá ze stromů a otevírají se nevídané rozhledy.

Výhledy s vyhlídkovým vrchem stojí na hranici Česka a Polska. Turisté sem chodili už v dávných dobách a stávala zde i velká výletní turistická restaurace. Její osud ale nebyl valný. Nejprve ji v roce 1897 zničil blesk, opravili ji, ale fungovala jen do konce druhé světové války. Nyní je Výhledech ornitologická pozorovatelna a krásně je vidět Ještědský hřeben i Lužické hory.