Po Liberci snad nejezdí ani jediný motorista, kterému by alespoň jednou nepřekazila plánovaný program botička, nasazená na jeho autě zdejšími strážníky. Nová radniční koalice plánuje, že by s tímto způsobem zadržení automobilu, jehož řidič nezaplatil nebo prodloužil parkovací dobu, skoncovala. Zřejmě nejdřív jenom na zkoušku.

„Nasazování botiček považuji za hodně ponižující způsob trestání řidičů. Každý motorista je dospělý a svéprávný, měl by mít šanci vyřídit svůj přestupek důstojnějším způsobem,“ podotkl za řidiče Jaromír Meixner. „Líbilo by se mi, kdyby chtěl někdo botičky zrušit,“ dodal. Jak upřesnil kandidát na primátora Jan Korytář (Změna pro Liberec), zrušením botiček by ale rozhodně nezmizel postih pro špatně parkující motoristy.

„Neznamená to ale, že zrušíme pokuty. Sankce musí stihnout každého, kdo poruší pravidla.“
Jan Korytář, Změna pro Liberec

„Botičky nejsou mou osobní prioritou. Ale i kdybychom je na čas zrušili, neznamená to, že zrušíme pokuty. Sankce musí stihnout každého, kdo porušuje daná pravidla,“ zdůraznil Jan Korytář. „Systém placeného parkování by tu existoval dál. Nemyslím si, že by v parkováni vznikl chaos,“ dodal.

Mezi libereckými řidiči jsou ale i tací, kterým současný systém s botičkami vyhovuje. „Od doby, kdy botičky nasazuje jenom městská policie, jich hodně ubylo. Přijde mi, že strážníci jsou na motoristy hodnější, nenasazují botičku hned, když dobu parkování překročíte o deset minut,“ uvedla Eva Zajíčková.

Jak motoristka doplnila, přijde ji naopak rychlejší vyřešit případnou botičku na místě, než muset chodit s předvoláním na magistrát. „Sama se snažím parkovat podle pravidel. Když je někdo nedodržuje, ať platí,“ podotkla Eva Zajíčková s tím, že sama nejčastěji ve středu města využívá k parkování obchodní centra. V Plaze tak může nechat stát auto zdarma až dvě hodiny.

Nové vedení radnice, které by se mělo ujmout vlády po dnešním zastupitelstvu, se shodlo hned na několika desítkách priorit. Patří sem třeba i návrat funkce městského architekta nebo příprava revitalizace Lesního koupaliště. „Pro mne je nejdůležitějším cílem příprava protikorupční strategie. Pokud se to nepodaří, mnohé další body bychom nemohli splnit,“ upozornil Jan Korytář.