Když podnikatel kupoval koncem loňského roku obchodní dům Delta v dolním centru Liberce, věděl, že pokud bude chtít naplnit svou vizi o domu zdraví, jídla a služeb, neobejde se to bez obětí. První, co chtěl udělat bylo stabilizovat provoz domu, který podle něj doplácel na nevýhodné smlouvy s některými nájemci. Druhým krokem pak byl přesun stávajících obchodů v Deltě, podle nové koncepce. Úplně pod střechou mají být lékaři, v patře restaurace, v přízemí potraviny. „Pokud já chci domu pomoci, budou se muset stávající nájemci přizpůsobit. Bláha nešetří na nájemcích, jak někdy zaznívá, protože mně to může být jedno, nakonec to totiž zaplatí oni," komentoval podnikatel Jiří Bláha spor, který se rozhořel v Deltě.

Nepříjemné změny

Radka Werner, která provozuje kadeřnický salón ve 4. patře obchodního domu, upozornila jako první na změny, které nový majitel začal provádět. „Otevřela jsem mail, kde na mne čekal dopis od pana Bláhy s jeho novými pravidly. Nejdříve jsem si myslela, že si dělá srandu. A to co píše nemůže myslet vážně. Mám přece pronajaté prostory na dobu neurčitou a ne jen na 8, 10 nebo 12 hodin denně, když jsem četla od kdy do kdy mohu být v těchto prostorech. Kdy mohu nejdřív přijít a kdy je musím nejdéle opustit od 7 - 21. Poslední zákazník nejdéle v 19 hodin," popisuje Radka Werner začátek konfliktu, který skončil výpovědí jejího pronájmu.

Problémů, které měla s novými opatřeními, bylo víc. vyvrcholilo to tím, že jí podle vlastních slov Bláha řekl, že musí podepsat výpověď a zůstat v Deltě na psí knížku, aby s ní mohl manipulovat, jak bude potřeba. „To jsem odmítla, chtěla jsem to mít všechno sepsané, abych měla nějakou jistotu," vysvětluje Werner.

„Pokud neodejdete z domu do 21:05, může se stát, že tady zůstanete zavření do rána. Podle mě už je to vyhrožování. Pan Bláha je majitel a může určovat pravidla, ty ale musí být v souladu se smlouvou." Radka Werner

Podle Bláhy není Radka Werner ochotná se domluvit a nezbývalo mu nic jiného než jí dát výpověď. Ostatní nájemci prý se změnami problém nemají. „Řekla bych, že se situace zlepšila. Pan Bláha nám řekl, že potřebuje náš prostor, že bychom se mohli přestěhovat na jiné místo v Deltě. Dohodli jsme se a myslím, že nakonec budeme ve větším a budeme moci rozšířit sortiment," říká Darina Výborná, která provozuje galanterii hned vedle Bláhovy pekárny.

Podobně je na tom i další kadeřnický salon ve 3. patře obchodního domu. 

„My se rozhodně nechystáme končit. Lidi slyší, že v Deltě končí kadeřnictví a hned si myslí, že to jsme my," říká provozovatelka konkurenčního kadeřnictví.

Radka Werner je připravena, že se bude za půl roku stěhovat, a to i přesto, že je v Deltě v pronájmu teprve od loňského dubna. „Pokud neodejdete z domu do 21:05, může se stát, že tady zůstanete zavření do rána. Podle mě už je to vyhrožování… Pan Bláha je majitel a může určovat pravidla, ty ale musí být v souladu se smlouvou," dodává kadeřnice a upozorňuje na další problém, který vyvstal se zaváděním nových provozních pravidel.

Bláha ale její obvinění, že jí zamezuje v přístupu do budovy, odmítá. „Ona sama těžko pokryje náklady, které v domě vznikají. Je hloupost, aby ostatní platili za jednoho nájemce, který tam potřebuje zůstat do 20 nebo 21 hodin," řekl Jiří Bláha a dodal: „Jsem v několika obchodních domech a vím, že problémy tam vznikají. Každý dělá chyby, i já je dělám. Ale nemá cenu spolu válčit, je potřeba se dohodnout."

Delta zatím prochází rekonstrukcí a hledá nové nájemce. V novém by se měla představit koncem roku.