VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vydejte se do Kristiánova za památkou sklářů

Jizerské hory - Už po několikáté se stovky lidí vydají o tomto víkendu na tradiční Mariánskou pouť do Kristiánova v Jizerských horách. Co si touto událostí vlastně připomínáme?

30.8.2011
SDÍLEJ:

OBNOVENÉ POUTĚ. V devadesátých letech obnovili lidé, kteří tu budovali památník sklářů, i tradici Mariánské pouti. Původní smysl poutě připomíná dnes už jen tradičně sloužená mše a ukázky sklářských řemesel.Foto: Deník/ Petr Šimr

Píše se rok 1775 a nedaleko Bedřichova začíná budoucí sklářský magnát Johann Leopold Riedel zakládat sklářskou osadu. Po Nové Louce už druhou v samém srdci Jizerských hor.

Zanedlouho tu vyroste nejen sklárna, ale i mlýn, pila a dva domky pro skláře. Na počest osvíceného majitele panství, hraběte Christiana Philippa Clam-Gallase, který mu místo pronajal, nese osada jméno Christhiansthal, česky Kristiánov.

Klenoty Jizerských hor

Tak popisuje vznik dnes již zaniklé sklářské osady ve své knížce Klenoty Jizerských hor – Kristiánov a Nová Louka s podtitulem Historie a současnost sklářských osad historik Petr Nový. V roce 2007 ji ve spolupráci s Muzeem skla a bižuterie, provozovatelem zdejšího památníku, vydalo nakladatelství Romana Karpaše.

Do Kristiánova si zakladatel zdejší huti přivedl své skláře z nedalekého Antonínova a Karlova. Ti poprvé roztopili zdejší sklářskou pec na Tři krále roku 1776. Říkalo se jí Nová huť,, aby se odlišila od „Staré huti“ na Nové Louce, kterou tu o dvacet let dříve vybudoval a následně ji pronajal rodině Riedelů další sklářský podnikatel – Johann Josef Kittel.

Bylo by ovšem chybou myslet si, že provoz huti a obchod s jejími produkty byl záležitostí nějakých zapadlých horalů. „Právě z Nové Louky sem zamířil například Riedlův zcestovalý bratranec Johann Christoph, který dlouhá léta před tím pobýval v Miláně a až do své smrti, v roce 1812, se jako hutní písař fakticky staral o provoz sklárny. Je možné, že experimentování s výrobou polotovarů pro skleněnou bižuterii se na Kristiánově dělo právě jeho zásluhou,“ vysvětluje Nový.

Co se v Kristiánově vyrábělo?

O zdejší produkci byl zájem. Zboží putovalo k obchodníkům a rafinérům ze Smržovky, Kokonína, Vrkoslavic, Rýnovic, Lučan, Zásady, Jablonce, ale i Hodkovic. Přijížděli sem také zákazníci z České Lípy, Práchně, Kamenického Šenova či Varnsdorfu hlavně pro poháry a číše z dutého skla, zájem byl také o lékárenské lahvičky, módní flakonky, skleněné zátky a kropenky.

Vyráběly se tu také lustrové ověsky, žádaným zbožím byly podle historika také třeba nádobky na čichací sůl. Později se tu začalo vyrábět barevné sklo. Z rubínových či modrých sklářských tyčí se sekaly perle a doložena je i výroba mačkaných perlí a skleněných imitací drahých kamenů.Produkci zajišťovalo kolem deseti lidí. „Osm sklářů a několik učedníků, celkem dvanáct lidí, nejčastěji původem z Prácheňska,“ vysvětluje v knize Petr Nový.

Naděje, které do budoucnosti nové huti Riedelové vkládali, však brzy nato přerušila válka. Konkrétně spor o bavorské dědictví. „Do Jizerských hor vpadli Prusové a rabovali sklárny. Kristiánovu se ale naštěstí vyhnuly. Riedel tehdy ubytoval na Kristiánově mnoho uprchlíků z okolí Liberce,“ popisuje rok 1778 Petr Nový ve své knize.

Zlé časy a vesnice pašeráků

Po smrti zakladatele Kristiánova v roce 1800 přišly do hor zlé časy. Francouzské války znemožnily obchod se sklem, panovala velká drahota a přímo hrozivý byl úbytek hodnoty peněz. Do hor přišla nejen drahota, ale i hlad. Lidé se podle historika Nového živili směsí jílu a trávy zalitou horkou vodou, kterou si vylepšovali masem z mršin. Rozbujelo se také pašování a podle historických dokumentů nesla sklářská osada přízvisko „vesnice pašeráků“.

Přešla léta, hubená i tučnější. Faktem je, že počátkem 19. století byla činnost sklárny dokonce dvakrát pozastavena. Důvodem byl mimo jiné nedostatek surovin a vysoká cena dřeva. „Není divu, že další z dynastie Riedelů nechal svého syna, vnuka zakladatele Leopolda, raději v Chrastavě u Liberce vyučit hodinářem ,“ konstatuje Nový v poutavé publikaci.

Nastává rozmach kristiánovské huti

Přesto tu byla v roce 1854 uvedena do provozu druhá pec a modernizace pokračovala. „V roce 1858 se v huti kromě dvou pecí skrývala před zraky milovníků přírody předehřívací a chladící pec, šest pecí temperovacích, zařízení na drcení křemene s dvaceti čtyřmi železnými kladivy poháněnými vodní turbínou,“ dokládá zápis obchodní živnostenské komory v Liberci z druhé poloviny 19. století. Pracovalo tu přes padesát lidí. A další rozvoj na sebe nenechal dlouho čekat. „V šedesátých letech 19. století zachvátila Jizerské hory „knoflíková horečka“ a v Kristiánově vyrostla třetí pec.

Podnikání utěšeně narůstalo, lidí přibývalo a v roce 1848 byla na Kristiánově založena dokonce i škola, o jejíž vznik se za vydatné pomoci hraběte Clam-Gallase zasloužili právě Riedelové. V roce 1869 žilo podle historika Nového v Kristiánově, Nové Louce a u Blatného potoka 110 obyvatel. Objemem výroby konkurovala kristiánovská huť slavným hutím jmenovce Josefa Riedela na Jizerce a v Kořenově.

Konec huti v Kristiánově

Konec prosperující sklárně přinesly dva požáry. Ten první v roce 1886 ještě zvládli hasiči z Josefova Dolu. Druhý, který vypukl o rok později, 7. srpna 1887, se však již dobrovolné sbory z Janova, Rýnovic, Horního a Dolního Maxova snažily uhasit marně. Zevrubně o konci sklárny v plamenech tehdy informoval i „liberecký“ Reichenberger Zeitung.

Poté, co shořela sklárna, Riedelové ještě padesát let poskytovali své sídlo, panský dům, zdarma k zotavování chudých a nemocných dětí z Liberce a Prahy. Sami přesídlili do Rýnovic, dnešní části Jablonce. V roce 1890 prodali Riedelové usedlost Clam-Gallasům. I poté ale sloužil Kristiánov k rekreačním pobytům pro nemocné děti.

Šlechu nahradili turisté

Po rozpadu monarchie se usedlost stala, v rámci vyvlastňování šlechtických sídel, majetkem československého státu. Poslední prázdninový pobyt dětí se tu konal v roce 1933. Pak začal kristiánovský panský dům sloužit turistům jako ubytovna. Odkaz Riedelů v podobě charitativních pobytů pro potřebné děti realizoval hrabě Clam-Gallas na svém zámku v Černousích u Frýdlantu.

V roce 1938 zabrala Kristiánov československá armáda. Vyrostly tu tři kasárenské budovy. Úplná zkáza Kristiánova přišla po mnichovské dohodě, kdy vojáci museli pozice opustit a ze strategických důvodů panské sídlo raději podpálili.

K obnově panského domu už nikdy nedošlo a jedinou památkou na někdejší sklářskou osadu tak zůstala bývalá hospoda Liščí bouda. Od roku 1964 slouží jako Památník sklářství v Jizerských horách v režii Muzea skla bižuterii. O její další zvelebování se snažili a snaží jedinci a sponzoři.

Dávno zapomenutou historii se snaží kromě zmíněné publikace Petra Nového, z níž se svolením autora tento článek čerpá, připomenout i Mariánská pout, která se právě na místě v minulosti prosperující sklárny každoročně počátkem září pořádá . „Mše se původně sloužila na lesním hřbitově, od druhého ročníku se pravidelně koná na místě bývalého pánského domu,“ připomíná Petr Nový. V sobotu, 3. září se na ni můžete vydat už po jednadvacáté.

Mariánská sklářská pouť

Tradiční sklářská pouť v místě bývalé sklářské osady začíná ranní mší svatou v 10.00 hodin. Připraven je stylový program pro děti i dospělé, tržiště s řemeslnou výrobou a tradičním zbožím, občerstvení. Na pouť se dostanete pěšky či na kole po značených turistických cestách a cyklotrasách z Bedřichova, Hrabětic a Josefova Dolu.
Koná se tuto sobotu 3. září 2011 od 8.00 – 16.00hodin.
Vstup je zdarma.

KRISTIÁNOV . Z původní osady, sklárny a panského domu zbyl dnes už jen malý památník a lesní hřbitůvek.

Autor: Jana Švecová

30.8.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Vrátný 14 000 Kč

Vrátní OSTRAHA - VRÁTNÝ/VRÁTNÁ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Vstup a evidence návštěv, evidence vjezdu a výjezdu vozidel, kontrola objektu, práce s PC a CCTV., Mzda od 14000,- Kč + motivační příspěvek., Hlásit se e-mailem, popř. telefonicky od 7.00 do 18.00 hod.. Pracoviště: Security servis s.r.o.-005, Sklářská, č.p. 119, 463 12 Liberec 25. Informace: Jana Dudková, +420 728 087 274.

Výroba - Výroba Elektromechanik elektrických zařízení 23 000 Kč

Elektromechanici elektrických zařízení (kromě zařízení v dopravních prostředcích) SERVISNÍ PRACOVNÍK ZDVIHACÍCH ZAŘÍZENÍ / VÝTAHŮ. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Požadujeme:, - SOU/ÚSO v oboru mechanik zdvihacích zařízení-výtahář nebo elektrotechnického směru , - provádění veškerých druhů oprav výtahů a jiné servisní práce , - platná vyhláška 50/78sb. §6 (lze po doložení praxe zprostředkovat), - řidičský průkaz sk. B , - praxe výhodou , - samostatnost, komunikace s provozovateli výtahů, pečlivost, - obecně dobré pozitivní vystupování před zákazníky, ochota v případě potřeby práce přesčas, pohotovostní služby, - schopnost práce ve výškách, Nabízíme: , - zázemí prosperující české firmy, - perspektivní a stabilní zaměstnání, - nástup možný ihned, - mzda dle dohody a délky praxe , - profesní růst, - běžné zaměstnanecké benefity, V případě zájmu zašlete životopis e-mailem.. Pracoviště: Msv liberec, s.r.o.-001, Kralická, č.p. 79, 460 07 Liberec 7. Informace: Lenka Holinová, +420 482 464 431,601 320 522.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 13 500 Kč

Obsluha strojů a zařízení na výrobu skla, keramiky a stavebnin DĚLNÍK DO VÝROBY. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč, mzda max. 18500 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Místo výkonu práce: Černousy 62, 463 73 Habartice u Frýdlantu, Práce spočívá v obsluze jednoduché výrobní linky., Požadavky: praxe v průmyslové výrobě, u cizinců základní schopnost domluvit se v českém jazyce., Výhody: ubytování zdarma. Pracoviště: Cemvin s.r.o.-002, 463 73 Habartice u Frýdlantu. Informace: Martin Pelant, +420 728 186 641.

Gastronomie - Gastronomie Cukrář, moučníkář 18 900 Kč

Výrobci cukrovinek CUKRÁŘ (výroba karamelu). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18900 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Požadavky:, 1. Komunikační dovednosti (Prezentace a master class pro zákazníky) , 2. Energie, 3. Motorické schopnosti, 4. Výhodou je praxe v oboru nebo praxe ve výrobě karamelu, Vzdělání: vyučení v oboru cukrář vítáno, ale není podmínkou, vhodné i pro středoškolsky vzdělané v jakémkoliv oboru, Platový postup je postupně po zkušební lhůtě, Hlásit se emailem nebo telefonicky v pracovní dny od 09-00 do 11-30 hod., popř. osobně každé pondělí od 9.00 do 11.30 hod.. Pracoviště: Olesja voličková-002, nám. Dr. E. Beneše, č.p. 3, 460 01 Liberec 1. Informace: Olesja Voličková, +420 604 856 663,733 143 199.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Pozor na balkonové dveře! Lupič jich využil a způsobil škodu 20.000 korun

Ilustrační foto.
5

Skoro čtyři hodiny denně. Televize Čechům ukusuje čím dál více volného času

Odklady poškozují šestileté děti. Mohou u nich vyústit v odpor vůči vzdělávání

Severní Čechy /INFOGRAFIKA/ – V dubnu začínají zápisy do první třídy. Přestože poprvé zasednou do školních lavic děti, které absolvovaly povinný rok předškolní výchovy, očekává se opět pětina odkladů

Česká televize startuje přesun kanálů, sport už neuvidí všichni

Severní Čechy - Přechod na nové televizní vysílání (tzv. DVB-T2) bude rychlejší, než si diváci, ale i odborníci mysleli. Česká televize (ČT) uspíšila technologickou přípravu na nové vysílání a v období mezi 29. březnem a 10. květnem spustí vlastní, takzvanou přechodovou síť DVB-T2.

FOTO: Liberecká zoo se může chlubit novými přírůstky v podobě pralesní žabky

Liberec – Obojživelníci. Vzácné žabky s téměř pohádkovými jmény pralesnička strašná, parosnička srdíčková a rosnička včelí mohou nově obdivovat návštěvníci liberecké zoologické zahrady. 

AKTUALIZOVÁNO

Ženu srazilo ve Vratislavicích auto. I přes rychlou pomoc zraněním podlehla

Vratislavice nad Nisou – K tragické nehodě došlo v úterý 21. listopadu, krátce po osmnácté hodině na křižovatce ulic Tanvaldská a U Tělocvičny.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT