Situace ve výchovném ústavu v Chrastavě se v poslední době přiostřovala. V neděli odtamtud utekl jeden z chlapců, jehož sami vychovatelé označují za agresivního a závislého na pervitinu. Než stačil utéct, vykopl dveře kabinetu a chystal se napadnout vychovatele. Střepem z rozbitého skla se rovněž schválně řezal do ruky. Policie ho dopadla a přivolaná záchranka se ho snažila ošetřit. „Při ošetření došlo z jeho strany k vulgárnímu slovnímu napadání posádky, která mu poskytovala pomoc," řekla mluvčí záchranky Lenka Moravcová. Policie proto chovance odvezla do policejní cely, kde strávil noc. Po návratu do ústavu ale dostal agresivní chlapec ihned volno na procházku po městě. „Ano, je to pravda. Než by vykopl dveře, než by tady znovu něco provedl, tak jsem se s ním dohodla, že to zkusíme takhle," uvedla pro TV Nova prozatímní ředitelka Soňa Cpinová.

Tím ale spustila lavinu protestů. Uvolněný režim kritizují jak vychovatelé a další zaměstnanci ústavu, podle nichž zavedené změny vedou k bezvládí a chaosu, tak i město Chrastava.

REŽIM NEREŽIM

„Rozhodnutí ředitelky Cpinové, že příslušný delikvent poté, co byl Policií ČR vrácen v poutech do ústavu, byl puštěn volně do města, aniž bylo vedení města či městská policie o tomto neuvěřitelném kroku jakkoli informováno, nemohu hodnotit jinak, než jako ohrožení zdraví a životů občanů našeho města i sousedních obcí," rozčiluje se starosta Michael Canov. Přidává se k němu i starosta sousední Stráže nad Nisou Karel Jäschke. „Lidé ve Stráži jsou tím hodně pobouřeni a i já sám jako bývalý učitel naprosto nechápu, jak agresivní chlapec, který napadne pedagoga, je ještě za odměnu puštěn do města. Přijde mi, že nové vedení až patologicky obhajuje zlo před veřejným právem."

Starosta Chrastavy proto odeslal na ministerstvo školství dopis, ve kterém požaduje okamžité odvolání prozatímní ředitelky.

DESTRUKCE SYSTÉMU

„Už jsme na hranici, kdy kroky vedení totálně devastují výchovný systém a smysl ústavní a ochranné výchovy. Pro Chrastavu je nepřípustné, aby po takovém incidentu paní ředitelka pustila chlapce do města. To už se blíží trestnímu oznámení pro maření výkonu ústavní a ochranné výchovy a napomáhání trestnému činu," dodává radní Chrastavy a speciální pedagog Karel Řehák.

Podle Řeháka vedení ústavu uvolňuje režim způsobem a tempem, na který nejsou ani chovanci ani zaměstnanci připraveni.

Požadavek na odvolání ředitelky Soni Cpinové zaslal starosta Canov kopii též prezidentovi Miloši Zemanovi, premiérovi Bohuslavu Sobotkovi a na Výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu Poslanecké sněmovny a Senátu. „Situace kolem Výchovného ústavu Chrastava je bezesporu vážná. Jsou tu protesty nejen ze strany zaměstnanců, ale také od vedení města. Vzhledem k tomu, že pan prezident pravidelně hovoří s jednotlivými ministry, určitě se Chrastava stane tématem jeho setkání s ministryní Kateřinou Valachovou," uvedl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

MLŽÍ MINISTERSTVO?

„Pro Chrastavu nebylo vůbec jednoduché vytvořit vztah mezi našimi občany a ústavem, kam jsou umísťováni nejhorší delikventi z celé ČR. Přesto se to podařilo a to i díky systému, který v ústavu nastavil předchozí ředitel Zdeněk Pelda a který tam fungoval řadu let. Proto považuji za zcela vyloučené, že ministerstvo o tom, jak ústav funguje, nevědělo. Inspekce se tam dělají pravidelně a vždy vycházely v kladném hodnocení. A najednou je vše jinak? Je zajímavé, že všechny zprávy České školní inspekce, které se týkaly kontrol v ústavu, a které nic neodhalily, včetně té hloubkové z prosince 2015, kdy tam inspektoři v počtu šesti lidí byli pět dnů, najednou z jejich stránek zmizely. Toto považuji za naprosto názorový a nepochopitelný přemet ze strany České školní inspekce," uvedl Canov.

Vyjádření prozatímní ředitelky Soni Cpinové k celému incidentu a k požadavku Chrastavy na její odvolání se nám nepodařilo získat. Ministerstvo školství pak potvrdilo, že podněty z Chrastavy se bude zabývat.

Zástupci ministerstva jsou rovněž zváni na jednání zastupitelstva v Chrastavě 27. června, kde chce vedení města situaci v ústavu projednat.