Matouschek ale vydal map mnohem více a všechny se vyznačovaly precizností. V Matouschkově době se nesměli turisté pohybovat kdekoliv je napadlo, přístup na mnoho cest, zejména v lesních porostech, byl zakázán. O to důležitější bylo přístupné cesty vyznačit a zakreslit je do turistických map. Řada Matouschkem vyznačených cest se tak používá dodnes. „Přitom on nikdy kartografem nebyl a nikdy zeměměřičství nestudoval. Absolvoval německou obchodní akademii v Liberci a byl osobním tajemníkem barona Heinricha Liebiega, u kterého pracoval už jeho otec a který ho za své peníze nechal vystudovat.
Z té doby se také zřejmě datuje změna jeho jména z Matoušek na Matouschek," uvedl při nedávném odhalení opravené Matouschkovy hrobky v Oldřichově Otakar Simm.
Vydání po 77 letech
Jizersko-ještědský horský spolek teď přišel s něčím, co nadšené turisty jistě potěší. Jde o speciální mapu Ještědských a Jizerských hor z roku 1938. Mělo jít o mladší sestru populární mapy z roku 1927. Nikdy však vydaná nebyla a to přesto, že již byla připravená do tisku.
„Po německém záboru Sudet, tedy i Liberce, Jizerských hor a Ještědského hřbetu koncem září 1938, nacisté zakázali a znemožnili tisk již rozpracované mapy, bezpochyby proto, že zachycovala původní československé hranice a nereflektovala tak politické územní změny po Mnichovské dohodě," říká předseda Jizersko-ještědského spolku Pavel Vonička.
Jediný výtisk
Do dnešní doby se tak dochoval pouze jediný výtisk této mapy, kompletní sice co do plošného rozsahu, ale pouze v základní černobílé podobě. Matouschek si ji podle všeho nechal vytisknout tajně. „Chybí tam tedy všechno, co na mapě z roku 1927 bylo tištěno červenou, modrou a hnědou barvou," upřesňuje znalec Jizerských hor Miloslav Nevrlý. „Pak už jsou známy pouhé tři další mapy, které jsou sice kompletní barevně, ale zobrazují jen východní část původní mapy, která musela být z technologických důvodů tištěna tehdy patrně ve dvou částech." Horský spolek se tak rozhodl s podporou Lesů ČR vydat obě části map samostatně. Barevnou východní na jedné straně společně s reprodukcemi dobových pohlednic a na rubu pak chybějící západní, pouze černobílou část mapy s doprovodnými texty a snímky. Unikát zachycující situaci tohoto území v roce 1938 lze zakoupit jak ve složeném mapovém formátu, tak v podobně nástěnné mapy. K dostání je v místních knihkupectvích a informačních centrech i u horského spolku.