Utkání Evropské ligy mezi Slovanem Liberec a FC Sevilla (1:1) ve čtvrtek večer nadchlo publikum U Nisy. Domácí fotbalisté opět předvedli, že se v evropské soutěži dokážou vypnout k mimořádnému výkonu a uhráli proti favoritovi skupiny H cenný bod. I když hořký, protože vyrovnání přišlo až v 88. minutě, kdy již hrál Slovan v oslabení po vyloučení brankáře Kováře. Komentáře Libereckých se shodují: „Před zápasem bychom bod brali, ale když bylo k výhře tak blízko, je to škoda…" Zápas i atmosféra na stadionu U Nisy však měly opravdu evropské parametry.

ŠILHAVÝ ROZHODL SPRÁVNĚ. Výsledky Sevilly v letošních zápasech předkol Evropské ligy na hřištích týmů ze střední Evropy budily hrůzu. Výhry 6:1 v černohorské Podgorici a 5:0 v polské Wroclawi, to tedy byla síla. „Ty výsledky pramenily z toho, že domácí týmy proti Seville hrály otevřený fotbal," prohlásil na předzápasové tiskovce trenér Liberce Jaroslav Šilhavý. Vy tedy otevřený fotbal hrát nebudete?, ptali se žurnalisté. „Ne," odpověděl Šilhavý. A rozhodl se správně. Taktika „zaparkovaného autobusu" před bránou, jak se ke hře domácích zejména v závěru zápasu vyjádřili v přímém přenosu televizní komentátoři, s hrozbou brejků byla ta nejsprávnější. Přinesla cenný bod.

RABUŠIC NEVĚDĚL, ŽE MŮŽE STŘÍDAT. Co naběhal ve střetech se sevillskými obránci hrdina čtvrtečního duelu, střelec libereckého gólu Michael Rabušic, bylo až neuvěřitelné. Jak to může vydržet?, ptali se diváci. Sám liberecký Rambo přiznal, že si už chtěl v závěru říct o střídání. Jenže se domníval, že už střídat nejde. „Já jsem byl z toho průběhu tak zažraný do zápasu, že jsem měl dojem, že už jsme střídali třikrát. Tak jsem tam zkrátka vydržel až do konce." Jeho podíl na úspěchu byl maximální.

BRANKÁŘI. Dva gólmani se vystřídali v liberecké brance. Přemysl Kovář chytal na nulu, ale v 78. minutě se musel odebrat předčasně ze hřiště kvůli červené kartě. Náhradník Lukáš Hroššo hned po svém nástupu chytil nebezpečný přímý kop, kryl i další pokus Španělů, ale pak inkasoval poněkud hloupý gól, když po střele Machína z úhlu nechal díru v podpaží. Jak počínání libereckých brankářů hodnotí trenér gólmanů Slovanu Milan Veselý? „Přema Kovář podal výborný výkon. Jen zpočátku byl asi nervózní, při jednom centru nevyběhl na balon. Pak už byl ale bezchybný, sebevědomý. Dobře chytal, dobře řídil obranu, dobře rozehrával. V 78. minutě musel bohužel řešit velký problém po našem špatně rozehraném trestňáku. Když na něj šli hráči v přečíslení, vyřešil to asi nejlépe jak to šlo, i za cenu vyloučení. Při jiném řešení by ho útočící hráč obešel a dal by gól. Pokud jde o Lukáše Hrošša, vstoupil do zápasu v extrémní situaci. Dvě věci vyřešil dobře, při gólu soupeře nevyhodnotil ideálně, co protihráč provede. Každopádně tomu také předcházelo nesprávné vyhodnocení situace ze strany Šurala a Fleišmana. Teď prostě musíme Hrošša připravit na odvetu v Seville, protože tam Kovář nebude moct chytat." Do Španělska poletí Slovan s třemi brankáři Hroššem, veteránem Hauzrem a mladíkem Kolářem.

SOUTĚŽ FAIR-PLAY ASI NEVYHRAJÍ. Tři zápasy ve skupině, tři červené karty. Takovou bilanci nikdo kromě Liberce v Evropské lize nemá. Ve Freiburgu byl vyloučen Rybalka, doma s Estorilem Sackey, teď brankář Kovář. „Vyloučení Rybalky a Sackeyho byla zbytečná, pramenila víceméně asi z přemotivovanosti," pravil trenér Šilhavý. „U Kováře to byla jiná věc, prostě musel hasit chybu spoluhráčů."

POVEDOU NĚKDY O DVA GÓLY? Liberec v této sezoně vyhrál o dvě branky jen dvakrát. V play off Evropské ligy v Terstu proti Udine a v přáteláku proti Zlatým Moravcům. Dokonce kromě těchto případů o dva góly ani jednou nevedl ani v Gambrinus lize, ani v Poháru České pošty, ani ve zbývajících zápasech Evropské ligy. „Víme o tom, je to problém. Máme v každém zápase, kdy vedeme o gól, šance na uklidňující zvýšení náskoku, ale nedaří se to. Třeba teď Šuralovi, Delargovi…" posteskl si Jaroslav Šilhavý. „Někde je chyba." Kde? „Pokusíme se ji najít," ujistil liberecký trenér.