Sůl na silnicích neúčinkuje a vozovky mohou namrzat, řidiči by proto měli jezdit opatrně, řekl ve čtvrtek hlavní dispečer Krajské správy silnic Libereckého kraje Pavel Pospíšil. Na Jizerce kles teploměr až k 31 stupňům pod bodem mrazu.

Stále nejezdí vlaky na trati z Dolní Řasnice do Jindřichovic pod Smrkem na Frýdlantsku. „V průběhu dopoledne by ale měl být provoz obnoven,“ řekla ve čtvrtek mluvčí Českých drah Kateřina Šubová. Omezený je stále provoz na hlavní trati z Turnova na Liberec. Kvůli omezené možnosti křižování se vlaky na trati zpožďují. Některé nabírají až půlhodinová zpoždění.

Na Frýdlantsku stále platí kalamitní stav, který ve středu vyhlásili starostové ve Frýdlantu, Hejnicích, Novém Městě pod Smrkem a Lázních Libverda. „V noci tady klesly teploty až k 21 stupňům pod nulou a všechno namrzá, zatím kalamitu odvolávat nebudeme,“ řekl frýdlantský starosta Dan Ramzer. Obce budou dál pracovat na čištění ulic a odvozu sněhu. Ten ostatně odvážejí i technické služby v Liberci, Jablonci a v dalších městech v kraji. Někde totiž silnice lemují mantinely, které místy dosahují až čtyř metrů a brání v rozhledu.

V Libereckém kraji napadlo od úterý až půl metru sněhu, což je podle meteorologů nejvíce od roku 1986. Už dnes večer očekávají ale meteorologové další sněžení. V tuto chvíli jsou ale podle Pospíšila silnice vyčištěné, i na hlavních tazích ale mohou ležet zbytky sněhu. „Nákladní auta by do Libereckého kraje neměla vjíždět bez zimních řetězů,“ zdůraznil Pospíšil.

Řidiči bez zimní výbavy by neměli na silnice v Libereckém kraji vůbec vyjíždět a do hor doporučuje řetězy.

Středeční kalamita: Liberecko přidusil nový sníh

Liberec – Jen několik desítek centimetrů nového sněhu, které spadly v noci na středu, stačilo k tomu, aby se život na Liberecku téměř zastavil. Sice nová pokrývka nepřekročila 40 centimetrů, jenže všechno, co silničáři ze silnic odhrnuli, ostrý vítr navál zpět. V mrazech, které se pohybovaly kolem – 8 stupňů Celsia, posypový materiál sníh nerozpouštěl. V rozježděné vrstvě sněhu klouzala auta, zastavovaly se vlaky, u krajnic končily svou cestu nejen kamiony, ale také autobusy MHD.

Nejkritičtější situace zavládla na Frýdlantsku. Už v osm hodin ráno starosta Frýdlantu Dan Ramzer vyhlásil pro Frýdlant a sousední Albrechtice kalamitní stav. Ten trval celý včerejší den. Kvůli přívalům sněhu nejezdily vlaky z Jindřichovic pod Smrkem do Řasnice, silničáři stíhali prohrnovat jen životně důležité silnice. „Kalamitu jsme zatím nezrušili. Pořád uklízíme,“ řekl včera večer starosta Frýdlantu Dan Ramzer.

Václavice ucpaly opět kamiony

Jen takovou interní kalamitu, jak řekl, vyhlásil starosta Hrádku nad Nisou Martin Půta. „Václavice zase kamiony ucpaly. Autobus se do středu obce nedostal, tak vysadil lidi na okraji a ti pak museli dojít domů pěšky. To je pořád, nemá cenu se už rozčilovat,“ poznamenal starosta.

Všem obyvatelům Hrádku rozeslalo během včerejšího dne město SMS zprávu s prosbou, aby byli rozumní a auty raději nevyjížděli, pokud to není nutné. „Uklízíme bez ustání. A protože pořád sněží, největší techniku nemá cenu nasazovat. Traktory a pluhy by jezdily pořád dokola. Odhrnování by tak přišlo město na hodně peněz,“ vysvětlil Martin Půta.

Celou noc i den brázdily zasypané ulice Liberce všechny vozy technických služeb, jen aby zabránily hrozící kalamitě. Silnice prohrnovaly desítky pluhů, traktorů, fréz. „Je to extrémní situace, spadlo příliš mnoho sněhu najednou. Na úklid jsme nasadili všechny lidi, co máme, což je 120 pracovníků, a ještě je doplnili o čtyřicet externistů. A sůl v mrazech na sníh nezabírala,“ řekl mluvčí technických služeb Michal Buzek. „Pokud nezačne znovu sněžit, čeká nás druhá fáze úklidu. Musíme zlikvidovat bariéry ze silnic, vzniklé prohrnováním, a k tomu se pustíme do chodníků,“ doplnil.

Mnohým lidem se včera protáhla cesta do práce. „Normálně jsem autem ve městě za pár minut. Včera ráno jsem to jela půl hodiny,“ řekla Jana Šustrová z Ruprechtic.

Zuzana Minstrová ve spolupráci s ČTK