Hlouběji do kapsy budou muset sáhnout Liberečané, kteří si chtějí na dalších deset let předplatit na některém hřbitově místo pro své zesnulé. Pronájem hrobu je totiž vyjde na víc peněz. Nové smlouvy podepisují se správou hřbitova pozůstalí právě v těchto dnech.

„Náš hrob máme devadesát roků. Teď zvedli cenu, aniž by nás na to někdo upozornil dopředu. Nikdo nám ani neřekl, podle čeho se nájemné počítá. Nelíbí se nám to,“ poznamenal rozzlobeně Karel Kvíčala, jehož rodina má hrob v Ruprechticích. „Jen jsme dostali dopis, ať přijdeme podepsat novou smlouvu a nájem ve výši 7 420 korun uhradit na správě hotově,“ doplnil.

Ve výzvě není ani zmínka o tom, že by hroby podražily a o kolik procent. „Není to málo peněz. Má matka už přemýšlí o tom, že by se poloviny hrobu vzdala,“ podotkl muž. „Navíc se správa o hřbitov podle mne příliš nestará,“ doplnil.

Podobný zážitek potkal i dalšího nájemce místa na ruprechtickém hřbitově. Toho bude stát hrob na dalších deset let místo předchozích 2400 korun nyní 3 700 korun.

„Pro naši babičku je to hodně, asi 40 procent z důchodu. Měli dát lidem předem vědět, že se hroby zdražují a ne jen poslat výzvu – přijďte, podepište smlouvu a na místě sumu v hotovosti uhraďte,“ postěžoval si za rodinu muž, který nechtěl v novinách zveřejnit své jméno.

Podle mluvčího Technických služeb města Liberce Michala Buzka platí nový ceník už od roku 2008. Lidé o něm nevěděli, protože jim dobíhaly staré nájemní smlouvy. Za zvýšením nájemného stojí nová vyhláška ministerstva financí. „Urnový hrob podražil ze 120 korun na 180, což není na deset let moc. V průměru se zvedly ceny o 60 procent. Podražily energie, odvoz odpadků. Město hřbitovy dotuje, jinak by lidé platili víc,“ řekl Michal Buzek.