Jeden neúspěšný pokus už má opozice za sebou. Ve středu se jeden z členů zastupitelstva při hlasování o odvolání starosty ale přehmátl, a díky tomu Lukáš Pohanka zůstal ve svém křesle.

Proto včera, ve čtvrtek, opoziční politici podali na úřad žádost o svolání mimořádného zastupitelstva s jediným bodem – odvolání starosty.

„Starosta Pohanka je podle zákona o obcích povinen svolat mimořádné zastupitelstvo do 21 dnů od doručení žádosti. Naše trpělivost už přetekla. Věříme, že se nám jej na jednání zastupitelů podaří odvolat. Navíc jsme získali na svou stranu i hlas zastupitele, který byl tichou podporou koalice,“ řekl za opoziční politiky Vladimír Braun (ODS).

Vratislavické zastupitelstvo má 15 členů.

Koalici po dlouhých dramatických rošádách vytvořili Starostové pro Liberecký kraj, kteří získali po volbách nejvíce mandátů - šest, spolu s jedním zástupcem za ČSSD a s tichou podporou jednoho zastupitele za KSČM. Koalice má tedy většinu osmi hlasů.

Proti ní stojí opozice sedmi politiků, zástupců ODS, TOP 09, USZ a VV.

Chová se jako neomezený vládce

„Kromě špatného hospodaření a neinformování ani rady o důležitých krocích se podle nás starosta provinil například i tím, že pozastavil plnění usnesení zastupitelů. Na to nemá právo,“ podtrhl Vladimír Braun. „Chová se jako neomezený vládce, rozhoduje sám za sebe,“ dodal.

Lukáš Pohanka považuje argumenty opozice za nepravdivé, nepodložené a nesmyslné. Mimořádné zastupitelstvo svolá co nejdříve. Jak řekl, udělá všechno pro to, aby pokus o své odvolání ustál.

„Chápu to jako pokus o destabilizaci dynamicky se rozvíjejícího městského obvodu. Nepřineslo by to nic pozitivního především vratislavickým občanům,“ zdůraznil.

Politikem, který se v otázce odvolání starosty přidal k opozici, je Vlastimil Jech z KSČM. „Lukáš Pohanka dělá chyby, to je fakt. Všechno, co mu opozice vyčítá, je pravda. Ale časem by se asi naučil chyb vyvarovat,“ podotkl Vlastimil Jech. „Mým důvodem, proč jsem pro odvolání starosty, je pohled na našeho rodáka Ferdinanda Porsche. Byl členem SS, vysával i české lidi z koncentráků. Odmítáme, aby bylo jeho jméno v názvu Vratislavic. Už stačí, že má v obci muzeum a bustu ve škole. Příčí se nám také oslavy Ferdinanda Porsch, které nyní starosta připravuje,“ doplnil.

Uznává ovšem, že Porsche byl geniální automobilový konstruktér. „Proti muzeu s jeho auty nic nemáme,“ zdůraznil zastupitel. To, že by starostu Pohanku na mimořádném zasedání zastupitelů podržel, vůbec nepřipouští.

„Starosta už má oslavy rozjednané, nevzdá se jich,“ řekl.