Ačkoliv si zastupitelé jediného libereckého městského obvodu Vratislavic nad Nisou odsouhlasili, že nebudou pro příští rok zvedat daň z nemovitosti, liberečtí politici ve své vyhlášce rozhodli jinak. A Vratislavicím daň zvýšili.

Proto se na posledním zasedání vratislavičtí rozhodli, že budou rozdíl mezi letošní daní a navýšenou sumou v příštím roce lidem vracet.

„Liberec by měl poslouchat, na čem se naši zastupitelé shodli. Nelíbí se nám to. Proto jsme za opoziční strany navrhli, aby starosta připravil podklady pro to, abychom mohli letošní daň zachovat ve stejné výši i pro příští rok,” vysvětlil Vladimír Braun (ODS) s tím, že šlo o společný návrh ODS, TOP 09, VV a USZ, tedy celé opozice.

Bod prošel čtrnácti hlasy z patnácti.

„My nemůžeme vydávat vlastní vyhlášku, ale můžeme tu, co vydal Liberec, obejít. Jako občanští demokraté jsme proti dani z nemovitosti jako takové, je to nesmysl. A už vůbec nesouhlasíme s jejím zvedáním,” doplnil.

Městský obvod by měl peníze lidem vracet v prosinci příštího roku.

Starosta Lukáš Pohanka (Starostové pro Liberecký kraj) ale připomněl, že zatím se tento krok jen připravuje a že o jeho platnosti budou zastupitelé rozhodovat na listopadovém jednání.

„Předal jsem úkol odborníkům. Jestliže to půjde a zastupitelé úřadu uloží, abychom rozdíl daně vraceli, budeme peníze vracet,” řekl starosta Pohanka.

Ve Vratislavicích žije kolem 8 tisíc obyvatel, značná část právě v rodinných domech. Letos získá městský obvod z daně 4,7 milionů korun. Příští rok by se měla tato suma zvednout o zhruba 5 milionů. „Nedá se říci, jak vysokou daň u nás kdo platí, protože máme obvod rozdělený na tři koeficienty od 1,5 do 3,5, ale ani u toho nejvyššího nedosahuje suma částky, kterou platí Liberec,” dodal starosta.