Důvodem je Miloše Krčmáře, ředitele liberecké pobočky Národního památkového ústavu, významná architektonická hodnota staveb i to, jakým způsobem dotváří charakter Vratislavic. „Vodárenská a zauhlovací věž areálu bývalé továrny na koberce je dokladem skloubení průmyslové stavby s výrazným architektonickým výrazem," popsal ředitel Národního památkového ústavu.

Autorem souboru staveb z let 19161919 je významný architekt Leopold Bauer, který působil ve Vídni. Stavby nechal vybudovat Willy Ginzkey, syn zakladatele podniku na výrobu koberců, vratislavického rodáka Ignatze Ginzkeyho, který byl od roku 1911 jeho jediným majitelem.

Dnes slouží věž především jako skladovací areál. Jak už Deník informoval, využít ho chce spolek AvantgArt, který chce z památky vytvořit kulturní centrum Zauhlovačka. „Jednalo by se o výtvarný ateliér, kde by měl být hlavním cílem zážitek z tvořivého procesu a sdílených řemeslných dílen," uvedla autorka projektu Jitka Jakubičková. K tomu, aby se projekt zrodil, bude zapotřebí víc než milion korun. Na projekt se snaží spolek získat granty a sponzorské dary. S vyklízením zauhlovací věži chce spolek podle ČTK začít 16. a 17. ledna, přidat se mohou i dobrovolníci.

Podnikatelé, mecenáši

Ginzkey a jeho rodina ovšem nezůstala jen u stavby areálu továrny. Dokladem toho je například zámeček v parku, bývalá konírna, dvě tovární vily a či přestavba hasičské zbrojnice. Marta Ginzkey pak nechala ve Vratislavicích vybudovat útulek pro potřebné, pozdější domov důchodců, který dodnes nese její jméno.