Procházka se psem se pro Stanislavu Hanusovou stala nepříjemný zážitkem, když narazila v ulici U Sila na návnady v podobě podezřelých buřtů. Ty ležely pohozené v místech, kde se běžně soustředí pejskaři a uvnitř uzenin se nacházely neznámé kapsle. Na poslední chvíli se jí podařilo psovi zabránit, aby buřty pozřel.

Okamžitě to nahlásila na obvodní oddělení policie. Zároveň se o svou zkušenost podělila na několika skupinách na sociální síti, aby varovala další pejskaře a dala případnému pachateli najevo, že jeho počínání bylo odhaleno. „Prosím, pokud máte jakékoli informace, důkazy, veterinární zprávy s účty za léčbu a podobně, opravdu je nahlaste. Kamarádovi nebo sousedce to fakt nestačí. Nabízím i možnost napsat mě do zprávy na Facebooku, sejít se a já to ráda předám. Je potřeba zmapovat vše v co největším rozsahu,“ vyzvala veřejnost. Aktuálně jsou potvrzené tři případy otravy psů. „Jsem si jistá, že nás sleduje. A teď si představte, že tisíckrát denně čtete, co vám udělají, až váš chytí. Já osobně nemám potřebu plést se do profesionální práce kriminalistů, to není v mém zájmu. Přesto využiji všechno možné i nemožné, co pomůže k jeho dopadení,“ zdůraznila.

Třemi případy souvisejícími s podezřelými návnadami v okolí sídliště ve Vratislavicích nad Nisou se aktuálně zabývají liberečtí kriminalisté. Neznámý obsah kaple zkoumají znalci. „Vzhledem k nárůstu počtu těchto případů opětovně upozorňujeme majitele domácích zvířat, aby při jejich venčení dbali zvýšené ostražitosti a své čtyřnohé mazlíčky měli pod neustálou kontrolou,“ sdělil krajský mluvčí policie Vojtěch Robovský.

V případě, že na podobnou návnadu kolemjdoucí narazí, měli by nález označit, nijak s ním nemanipulovat a vyčkat na místě do příjezdu přivolané policejní hlídky. „Zahájili jsme úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu týrání zvířat, za který pachateli v případě odsouzení může hrozit trest odnětí svobody od šesti měsíců až na tři roky,“ podotkl Robovský s tím, že loni podobných případů evidovali devět a předloni deset.

V šoku z takového jednání byl Pavel Jelínek, který do této lokality občas chodí venčit svého west highland white teriéra Konnyho. „Nechápu, co z toho ten člověk má. Ubližuje nevinným tvorům,“ řekl s tím, že oceňuje solidaritu, která panuje mezi pejskaři. V minulosti ho na návnady upozornila jeho sousedka. „Naštěstí jsem se s tím nesetkala, ale vůbec nepochopím, co vlastně k tomu pachatele vede. proč se mstí. Co mu zvířata provedla, že se dopustí této odpornosti. Pro mě to je naprosto nepochopitelné a nelidské,“ podotkla Petra Konečná, která působí jako canisterapeutka v liberecké nemocnici. „Sama vím, jak moc zvířata pomáhají, jak obohacují náš život,“ dodala.

Požár domku v obci Rynoltice na Liberecku.
Do života mladé rodiny zasáhl požár. Domek v Rynolticích lehl popelem

Policie připravila i preventivní opatření v podobě výstražných letáků, které roznesli do schránek a vyvěsili na lampy veřejného osvětlení. „Ve vaší lokalitě se v blízkosti panelových domů mohou nacházet návnady na psy v podobě buřtů, které tu někdo rozhazuje se zlým úmyslem,“ stojí na letáku. Pozření nebezpečné látky vyvolává u zvířat závažné zdravotní potíže, které mohou vést k jejich úhynu. „Pejskaři je tak budou mít přímo na očích,“ sdělila mluvčí policie Ivana Baláková.

Deník oslovil i veterinární ordinace, zda se v poslední době zabývaly podobnými případy. Veterinární klinika LBvet nedávno měla případ pravděpodobné otravy marihuanou, kdy zvíře pozřelo drogu pravděpodobně venku. „Pokud má majitel podezření na pozření návnady, měl by ihned kontaktovat nejbližší veterinární pracoviště a pokud možno doma bez předchozí konzultace s veterinárním lékařem žádné zásahy jako například vyvolání zvracení neprovádět,“ zdůraznila veterinářka Petra Čejková. S otrávenými návnadami se nesetkali na liberecké veterinární klinice Nisa. „S tím, že by pes nebo kočka zjevně pozřel otrávenou návnadu a následné se toto i definitivně potvrdilo, tak s tím jsem se naštěstí za 27 let fungování naší kliniky nesetkal ani jednou,“ svěřil se Jan Minárik. Podle něj není ale ojedinělé, že pes často něco nevhodného pozře a má pak zdravotní komplikace.

Jeden z nastražených párků, v kterém se ukrývá špendlík.
Pejskaři pozor! Někdo v Liberci poházel párky se špendlíky

V minulosti řešila policie několik obdobných událostí. Před dvěma lety neznámý pachatel pohazoval návnady se špendlíky v okolí sídliště v ulicích Hvězdná, Oblačná a Skalní nedaleko centra Liberce. Travič řádil před čtyřmi lety také v Semilech, tehdy na otravu zemřela devítiletá fenka křížence plemene menšího vzrůstu. Obětí se stal i sedmiletý kocour.