Kromě zmíněných tří tratí jsou tu totiž připraveny i dva okruhy pro sportovněji zaměřené běžkaře v délce 1,1 km a 700 metrů. „Pro lyžaře jsme připravili trať nad koupalištěm Sluníčko o celkové délce tři kilometry a další trasu, vedoucí od sídliště kolem hřbitova. Ta měří dva a půl kilometru. Třetí v délce 1,4 kilometru vede podél silničního obchvatu z Liberce do Jablonce a kolem hřbitova se vrací zpět do ulice Nad Školou,“ popsal vedoucí technického střediska Petr Janků.

Podle něj patří úprava stop mezi pravidelnou zimní údržbu. „K dispozici máme sněžný skútr s proškolenou obsluhou, který je připraven trasu čerstvě upravit,“ popsal Janků. „Bohužel nevlastníme sněhovou frézu, která si poradí s jakýmkoliv sněhem, a tak se musíme spolehnout na stroj dobře připravený k řezání stop. Proto se mu říká stopař,“ dodal Janků, bezprostředně poté, co včera ráno trasy osobně projel.

Vratislavičtí nemyslí pouze na místní obyvatele, ale i na přespolní. „Pro automobilisty jsme připravili i odstavné plochy pro auta, zhruba sto metrů od hřbitova. Proto apelujeme na všechny motoristy, aby využívali toto improvizované parkoviště a nenechávali svá auta přímo u hřbitova,“ žádá Janků.
Kromě zmíněných tras v oblíbené lokalitě mezi vratislavickým sídlištěm a sídlištěm Kunratická letos budou upravovat i trasy v okolí Mojžíšova pramene.

„Je to skvělé, můžeme si zajet na lyže i odpoledne po práci. Výborná myšlenka, je vidět, že tu na lidi myslí,“ hodnotí snahy vratislavických Miroslava Polláková z Nové Rudy. „Líbí se mi, jak jsou Vratislavice v poslední době pěkně upravené,“ dodává.