Na novou atrakci se mohou od příštího týdne těšit kolemjdoucí na náměstí Edvarda Beneše. Po roce totiž na prostranství před libereckou radnicí skončí pouť populárního sousoší dvou dřevěných vrabců z rukou sochařky Martiny Niubo. Od úterý 3. června je vystřídá nová, světelná socha z dílny sochaře Milana Housera.

„Výstava soch před radnicí se stává již libereckou tradicí. V pořadí třetí socha navazuje na divácky úspěšnou instalaci obří Židle Magdy Jetelové a na neméně přitažlivé Ptáky, kteří potěšili zejména nejmladší generaci. Ukazuje se, že několikaměsíční výstavy soch současných sochařů je velmi živý projekt, který si dovede získat velkou oblibu“, říká Ivona Raimanová, ředitelka společnosti Spacium, která za celým nápadem a organizací projektu stojí. Socha s názvem Šestý prostor je průhledná krychle, v níž jsou umístěny části stromů i s listy.

„Milan Houser kvůli tomu přijede již na konci týdne. Porost uvnitř krychle totiž bude pocházet z okolí města,“ poznamenala ředitelka Ivona Raimanová.

Navečer se spolu s pouličním osvětlením rozsvítí i světlo uvnitř krychle, čímž dojde k světelnému oživení náměstí, a socha tak získá zvláštní tajemnou atmosféru. Přes den bude socha fungovat jako prvek, který přináší kus přírody do jinak kamenného náměstí. Kontrast umělého a přírodního prostředí tak má podle autora vytvořit zvláštní napětí.

„Celkem osm metrů krychlových lesního prostoru je vyňato, přeneseno do prostoru náměstí a vystaveno kontextu změny místa,“ prozradil sochař Milan Houser.

Název díla je podle sochaře spjat s jednou z jeho prací, zaměřující se na zkoumání různých prostorů. „Z tohoto důvodu se v názvu objevuje slovo Prostor. Číslo šest pak označuje, že jde o šestý v pořadí, který se svoji prací snažím zkoumat,“ dodal Milan Houser.

Svítící krychli s kusem přírody budou moci lidé obdivovat na náměstí před libereckou radnicí pouze do konce roku. Poté socha ustoupí potřebám Mistrovství světa v klasickém lyžování. „Novou sochu instalujeme před radnici až po skončení šampionátu,“ dodala Ivona Raimanová.

Umělec, který se narodil v roce 1971 patří k dnes již uznávaným českým sochařům, který má za sebou mnoho prací zabývajících se vztahy díla a prostoru. Také v Liberci je jeho jméno již známé. Milan Houser je totiž autorem již zmiňované Koule před hotelem Zlatý lev v Liberci.