„Od začátku letošního roku máme několik hlášení o volně pobíhajících psech v našem městě,” uvedla referentka města Jablonné v Podještědí Jana Sanem Cymbálová a dodala, že ve většině případů se majitel najde hned, v těch zbývajících využívají facebookové stránky města nebo rozhlas pro nalezení majitele. „Pokud se majitel nenajde, pes je následně bohužel odvezen do útulku,” upřesnila.

„Je opět zapotřebí si připomenout něco málo k volně pobíhajícím psům, kterých v poslední době bohužel opět přibývá. A zároveň také pár pravidel při venčení vašich mazlíčků,” uvedla referentka. Pravidla se v jiných městech příliš neliší.

Podle městské vyhlášky Jablonného musí mít člověk, který psa venku doprovází, zvíře pod neustálým dohledem a přímým vlivem. Pes nesmí obtěžovat jiné osoby ani ohrozit majetek.

Majitel psa je také podle zákona povinen zajistit, aby byl pes označený elektronickým čipem, a to nejpozději do 3 měsíců věku. Identifikační číslo čipu se následně zaznamenává do očkovacího dokladu zvířete. V Jablonném, stejně jako ve většině obcí, musí majitel svého čtyřnohého mazlíčka nahlásit také na městském úřadě a zaplatit za něj místní poplatky. „Správce místních poplatků zaeviduje mimo jiné i číslo čipu do interní databáze, ke které má přístup také městská policie, která v případě nálezu psa může ihned informovat majitele o jeho nalezení,” vysvětlila Cymbálová.

„Pokud psa venčíte takzvaně na volno a nemáte nad ním dohled, může se stát, že se vám pes zaběhne a problém je na světě. Nejenom že může znečistit veřejná místa, ale může také ohrozit jiné zvíře nebo například dítě. Zároveň může vběhnout někomu na zahradu či pozemek a způsobit tam nějakou škodu,” vykreslila městská úřednice.

Dobré je také vědět, že pokud pes uteče z domova nebo z pozemku, jedná se o přestupek. To se samozřejmě netýká jenom psů, ale i jiných chovaných zvířat. “V minulosti byly řešeny i úniky skotu a ovcí,” dodala Cymbálová.

„Apelujeme tímto na všechny majitele a držitelé psů, aby zajistili své domovy a pozemky tak, aby jejich psi neutíkali a nepotulovali se po městě a městská policie tak nemusela neustále dokola řešit hledání majitele. Případně je ideální dát psovi obojek se známkou s vaším telefonním číslem nebo adresou, aby bylo snazší vás kontaktovat v případě ztráty psa,” dodala úřednice.

V opačném případě se lidé vystavují riziku udělení blokové pokuty. „Zároveň, pokud je majitel nebo držitel psa občanem našeho města, a nepřihlásí svého psa k místnímu poplatku, vystavuje se riziku vyměření poplatku až na trojnásobek jeho běžné výše,” doplnila Cymbálová.

Mohlo by vás zajímat: VIDEO: Ježčí all inclusive místo jisté smrti. Liberecká záchranná stanice boduje

Ježčí máma má přechodné bydliště v liberecké Arše | Video: Archa zoo