Pátek 14 hodin. Je to tady. Volební místnosti otevřely své brány a voliči začali s rozdáváním karet. Která kandidující strana se do dolní komory parlamentu dostane a která bude mít smůlu? Kdo se stane poslancem a bude čtyři roky hájit zájmy svých voličů? Pokud tedy nenastane další patová situace a nedojde k dalším předčasným volbám…

V Liberci chodili lidé k urnám zprvu po jednotlivcích. Přibylo jich až odpoledne, když většině voličů skončila pracovní doba. Bylo až dojemné pozorovat staré lidi, kteří se sotva drží na nohou, ale k volbám šli s lístky v roztřesených rukách. U Základní školy Husova čekalo už ve dvě odpoledne sedm lidí. První šla k volbám osmdesátiletá Miluše Kršková. „Chodím o holi a ještě špatně, proto jsem vyšla dříve. Čekala jsem asi půl hodiny," uvedla Kršková, která k volbám chodí pravidelně. „Nikdy jsem žádné volby nevynechala. Volím stále jednu stranu. Tahanice v politice mě nezviklají," dodala.

Volby do PČR 2013

K urnám zamířili i samotní politici, kteří ve volbách usilují o poslanecké mandáty. Mezi prvními vyrazil lídr v Libereckém kraji za KDU-ČSL Kamil Jan Svoboda na Střední uměleckou školu ve Vratislavicích nad Nisou. „Manželka je bohužel nemocná," vysvětlil. Volit ale jeho žena přesto bude. „Část volební komise přijede k nám za mojí babičkou, takže i manželka odvolí tentokrát doma," řekl Deníku Svoboda. Doprovod mu u voleb dělala dcera Markéta. „Pokud se nepletu, děti jsme měl s sebou na každých volbách. Beru je s sebou proto, aby si uvědomovaly, že jde o významnou událost. Stejně jako je beru na státní svátky," dodal Kamil Jan Svoboda.

Ve volební místnosti v umělecké škole odvolilo za hodinu a čtvrt od začátku voleb přes 80 lidí z celkového počtu 540 voličů, které mají členové tamní volební komise na svých seznamech.

Volby do PS PČR Poslance do PS Parlamentu České republiky lidé volí vždy po čtyřech letech. Tentokrát se ale jedná o volby mimořádné, předčasné a lidé jdou k urnám už po třech letech. Poslední (Nečasova) vláda skončila po všeobecně známých skandálech, sněmovna se posléze rozpustila. Zemi teď vládne kabinet v demisi, jehož premiérem je Jiří Rusnok, kterého povolal prezident Zeman.

Dalším lídrem, který se vydal k urně na Liberecku byl Martin Komárek (ANO). Doprovázela ho manželka a také stranický kolega a dvojka na kandidátce Tibor Batthyány (ANO).

Jemu dělaly společnost manželka a dvě malé dcery. „Cítím se báječně. Před chvílí jsme s Tiborem rozdávali letáky a perníky před nákupním centrem v Liberci, odkud nás mile vyhodili, protože nás nějaká paní udala a my jsme se s nimi nechtěli hádat, i když si myslíme, že je to oprávněné. Mám dobrý pocit z toho, kolik lidí nás podporuje," řekl Deníku Komárek.

Batthyány ho doplnil: „Dříve jsem byl apolitik, tohle je pro mě premiéra a musím říct, že ty dva předvolební měsíce byly hektické, zestárl jsem asi o pět let." V Libereckém kraji vybírají voliči z 18 politických stran, sdružení a hnutí. Komisaři očekávají, že se bude hodně kroužkovat. To znamená, že i poslední jména na kandidátkách mohou díky „laikům" poskočit na přední místa a sesadit tak lídry. V posledních parlamentních volbách se toto povedlo exposlanci a starostovi Semil Janu Farskému (SLK pod TOP 09), stal se dokonce největším skokanem.

Své favority můžete podpořit do sobotní 14. hodiny. Pak začne sčítání hlasů. Deník bude u toho.