„Současná politická situace v našem kraji je strašná. Je tak špatná, že už snad půjdu volit komunisty, protože z té nabídky není koho vybrat," řekla Jana Klamská z Liberce.

I takové názory a postoje padaly při akci občanské kavárny na náměstí před libereckou radnicí. „Ať půjdu volit kohokoli, nic se nezmění," podotkl Jan Churavý z Liberce. Obyvatele krajského města také trápí situace s hazardem. Dokonce na místě podepisovali petice, aby město zpřísnilo pravidla pro hazard.

Petice, kterou obyvatelé podepisují již od listopadu, čítá více než tisíc podpisů. „Myslím, že by se město mělo postavit k hazardu přísněji a pořádně propracovat, aby neutíkaly peníze, které se mohou použít lépe," míní  Kateřina S. z Liberce.

Politika je nezajímá

Organizátoři občanské kavárny  se setkávali také s lidmi, pro které je politické dění nezajímavé. „Během dnešní akce i té, která se konala v červnu, jsme se setkali s řadou lidí, kteří ani nevědí, že se nějaké krajské volby konají," řekla členka iniciativy Je čas nemlčet Jana Schlegelová.

Při úterní občanské kavárně se lidé mohli zastavit u zeleného stánku, dát si kávu nebo čaj a popovídat  si, co je v současné době trápí. „Snažíme se touto formou zvýšit zájem Liberečanů o to, co se děje  v současné politickém i veřejném životě," říká Schlegelová.

Úterní kavárna volně navázala  na  tu červnovou s tím rozdílem, že tentokrát ji organizátoři zaměřili přímo na krajské volby. „V červnu jsme zjišťovali, zda lidé chodí na zastupitelstva, podle čeho volí zástupce města, co se jim líbí a nelíbí a co by rádi změnili," doplnila Schlegelová. Průzkum přinesl to, že lidé se už nebojí zeptat a i sdělí své názory.