Dvouměsíční předvolební masáž, kdy se na nás odevšad valily tváře a sliby politiků, je u konce. Úderem dnešní 14 hodiny se otevírají volební místnosti a voliči mají čas do sobotního večera na rozdání karet. Oni rozhodnou, kdo je bude v parlamentu zastupovat.

Netradiční místa

Místa, kde své hlasy vhazují do uren, jsou občas kuriózní. Třeba v Radčicích plní lidé svou občanskou „povinnost" u pece s pizzou. Jinde se zase budou vyhýbat hasičským hadicím, protože komisaři sedí ve zbrojnicích. „Liberec má 87 volebních okrsků, z toho sedm je na území jediného městského obvodu Vratislavice nad Nisou," informovala mluvčí libereckého magistrátu Zuzana Minstrová. Dodala, že všichni zodpovědní radniční úředníci jsou na nohou, aby všechno klapalo. Počet všech voličů s trvalým bydlištěm v Liberci činí necelých 81.000.

Mezi voliči jsou také stovky starých nebo nemocných lidí. V jejich silách není, aby k volební urně došli sami. Proto se komisaři vydávají za nimi přímo domů, do ústavů sociálních služeb nebo do nemocnic. „Na voličských seznamech máme v tuto chvíli zapsaných celkem 61 voličů. V Léčebně dlouhodobě nemocných v Liberci jich je 16 a v Jablonném v Podještědí 4. Na ostatních odděleních 41. V parlamentních volbách v roce 2010 volilo v Krajské nemocnici Liberec celkem 70 voličů," upřesnila mluvčí liberecké nemocnice Barbora Silná. Osobně si lidé mohou požádat o to, aby volili doma, ještě i v průběhu voleb.

Stoletá volička

V domově pro seniory v Českém Dubu bude voličská účast o poznání slabší, než v nemocnici. A možná volby tentokrát vynechá i stoletá dáma, která ovšem nepropásla volby prezidentské. „Naši lidé se o politiku příliš nezajímají. Spousta jich ani volit nemůže, protože nemají příslušný trvalý pobyt, počítám, že jich bude maximálně deset ze sta," uvedl ředitel zařízení pro seniory v Českém Dubu Radim Pochop.

Trestanci

Další kategorií voličů, kteří nemůžou odvolit v oficiálních místnostech, jsou vězni. „Například vazební věznice čítá 120 lidí, kteří chtějí rozhodnout o dalším osudu naší země," řekla Minstrová.

Při posledních komunálních volbách byli například voliči z Jindřichovic pod Smrkem tak nadšeni, že šli k urnám v krojích. Tentokrát to ale podle starosty nehrozí. „Volit se bude v jedné místnosti, a to v obřadním sále na radnici, ale lidé jsou spíš zaskočeni, neorientují se a kroje letos opravdu nebudou," řekl starosta Jindřichovic pod Smrkem Pavel Novotný (nezávislý).

Kvůli parlamentním volbám mají trochu odlišný režim fungování policisté. „Budeme působit například u radnice, kam se bude svážet agenda," upřesnil ředitel Městské policie Liberec Ladislav Krajčík. Na regulérnost voleb dohlížejí lidé, které si jako členy volebních komisí delegovaly jednotlivé politické strany a hnutí.