Obyvatelé Libereckého kraje si přáli za prezidenta generála ve výslužbě Petra Pavla. Zatímco v prvním kole mu svůj hlas odevzdalo 82 026 lidí, v druhém kole jich bylo o 59 144 víc. Vítěz voleb tak v konečném klání získal celkem 141 170 hlasů, tedy 58,80 %. Andreje Babiše tak předběhl o 17,61 %, tedy na počet hlasů o 42 285 voličů.

Marketingová kampaň, která měla demobilizovat Pavlovi voliče, tedy v Libereckém kraji zcela selhala. K urnám totiž dorazilo víc lidí než v prvním kole. „Já jsem s výsledkem voleb velmi spokojený, vítězství beru jako nový začátek politické kultury. Mám radost z toho, že vyhrála kampaň, která nebyla postavena na lžích, manipulacích a strašení voličů," řekl Deníku k výsledku voleb hejtman Libereckého kraje Martin Půta (SLK) hned po oficiálním sečtení.

Prezidentský kandidát Petr Pavel doma v Černoučku. Pátek 27. ledna
Na Liberecku získal Pavel víc hlasů než v prvním kole. Lidé ocenili slušnost

Deníku poskytl vyjádření i primátor Liberce Jaroslav Zámečník (SLK). „V prvním kole jsem volil Pavla Fischera, o kterém se domnívám, že je na vrcholnou politickou funkci vzhledem ke své kariéře připravený. V druhém kole jsem dal svůj hlas Petru Pavlovi, byť u něj trochu postrádám právě zkušenost ve smyslu práce v ústavní funkci,“ zhodnotil Zámečník.

Kapelník hudebního tělesa Big'O'Band Marek Ottl si výsledek prezidentských voleb pochvaloval. „Ze zvolení Petra Pavla mám opravdu srdečnou radost. Je to pro mě výhra slušnosti a pravdy, která by mohla vrátit do politiky poctivost a důstojnost. To, co se předvádělo hlavně v druhém kole voleb, by se už nikdy nemělo objevit. Věřím, že se veřejné mínění o politice začne tímto měnit a lidé začnou věřit v hodnoty, které z nás dělají lidi,“ konstatoval.

Požádali jsme osobnosti z regionu o reakci na výsledek prezidentských voleb
ANKETA: Osobnosti z regionu komentují výsledek prezidentských voleb

Podle bývalého primátora Liberce Jana Korytáře (tehdy Hnutí Změna) nešlo v případě prezidentských voleb o nic dramatického. „Není to souboj dobra se zlem, jsou to jen volby,“ oznámil na svém Facebooku v průběhu prvního volebního dne s tím, že ať vyhraje kdokoli, pogratuluje vítězi. Korytářův post vyvolal rozsáhlou diskuzi. „Je to základní jev Babišových voličů, ztráta rozlišovacích schopností. Dobro a zlo jim začne splývat a pak je mění na jejich dobro a jejich zlo,“ reagovala na to například Barbora Ottová.

Po sečtení výsledků se Korytář ještě jednou ke svým followerům vyjádřil. „Byl to Babiš a hnutí ANO, kteří zde rozbili roky budovaný kartel moci mezi ODS a ČSSD. Byl to on, na rozdíl od jiných miliardářů, kdo šel s kůží na trh. A je to pak možná i nejen moje otázka, kde byl tenkrát Petr Pavel, když se v naší politice lámal chleba a někdo tu špinavou práci musel udělat?“ napsal Korytář.

Pavla Nýdrle, šéfka kampaně Petra Pavla, při focení pro Deník, 28. ledna 2023, Praha
Flanelová košile nás ze začátku trápila, řekla šéfka kampaně Petra Pavla

Většina lidí ale místo „špinavé práce“ vidí ve volbě Petra Pavla návrat ke slušnosti a řádu. Zatímco frontman kapely Krucipüsk Tomáš Hájíček si užívá pobyt ve Francii, jeho syn, bubeník Tomáš Hájíček junior, komentoval výsledky voleb jasně. „Jsem nadšený a naprosto spokojený. Zvítězila slušnost a slušná kampaň, byť i tak mě překvapilo množství hlasů pro Andreje Babiše. Beru to jako návrat k neagresivní politice," sdělil Deníku Hájíček junior.

„Proč jsem ráda, že volby dopadly ve prospěch Petra Pavla? Jde o silný signál návratu čestných hodnot, věřím, že pan generál naváže na odkaz Václava Havla,“ konstatovala projektová managerka Jana Panáčková z Jablonného v Podještědí, kde o 22 hlasů vyhrál Andrej Babiš.