Podle průzkumu Deníku se při letošních volbách podařilo samosprávám poměrně úspěšně vyřešit klasický problém, který doprovází především v malých obcích každé volební klání, a sice zajištění dobrovolníků do volebních komisí.

Přímo v Liberci, kde se nachází celkem osmašedesát volebních okrsků , to došlo tak daleko, že dokonce museli dobrovolníky odmítat. „Je pravda, že letos s tím snad poprvé nemáme žádný problém. Plných osm politických uskupení totiž dodalo své lidi do volebních komisí, což je velký rozdíl oproti předchozím volbám, kam dodávaly třeba pouze tři největší strany,“ vysvětlila rozdíl oproti minulosti Jitka Štíchová z libereckého magistrátu.

Spousta dobrovolníků tak nakonec zůstane o víkendu doma. Pro organizátory voleb to však znamená o starost méně. „V tuto chvíli máme všechno perfektně zajištěné, máme i spoustu náhradníků právě z řad odmítnutých dobrovolníků,“ podotkla Štíchová.

Větší problémy se daly očekávat v menších městech a obcích, kam strany své vlastní členy komisí dodávají jen minimálně. Jak se ukázalo, i tam si většina starostů poradila. Dobrovolníci se v mnoha případech sháněli s velkým předstihem. „Počítali jsme s tím, že budou problémy, a proto jsme dobrovolníky sháněli hodně dopředu. Nakonec se nám to podařilo, dokonce jsme velmi výrazně omladili a všechno máme bez problémů zajištěné,“ řekl Deníku starosta Osečné Jiří Hauzer.

Malá obec měla podle něj velkou výhodu v tom, že je na jejím území pouze jedna volební místnost. Obyvatelům Osečné usnadní místní radnice volební akt tím, že je na místo určení sveze speciální minibus.

Volební komise jsou kompletní

Většina členů ve volební komisi jsou dobrovolníci, politické strany totiž nemají příliš velký zájem do malých obcí své členy delegovat. „Tradičně delegovala KSČM, a letos také sociální demokracie,“ uvedl Hauzer. Pouze komunisté delegovali své lidi do komisí také v Hejnicích, kde jsou čtyři volební okrsky. „Ostatní strany tohoto práva nevyužily, takže jsme museli využít jako tradičně vlastních obyvatelů,“ poznamenal hejnický starosta Jiří Horák.

V minulosti přitom obce sháněly zájemce o práci v komisích jen velmi obtížně. Důvodem nezájmu je především nepříliš lákavá výše odměny členů komisí. Předseda komise dostane za celý víkend 1 600 korun, zapisovatel patnáct set a běžný člen 1 300 korun. „Odměna není sice nijak závratná, ale my tam máme lidi, kteří to dělají pravidelně, dělají to s chutí a často se na to dokonce i těší. Je to také hodně o té partě lidí, která se tam sejde,“ poznamenal Horák.

Velké potíže se sháněním lidí měli při loňském druhém kole senátních voleb v Chotyni. Letos ani zde problémy nečekají. „Máme teď už takové stálé složení komise, takže žádný problém není,“ uklidnila Jana Mlejnecká, starostka obce, která má pouze jednu šestičlennou komisi.

Bez problémů situaci zvládli také v Raspenavě. „Drobné problémy se vyskytly, ale docela hodně lidí nám nadelegovaly strany, takže to zvládneme,“ podotkl starosta Pavel Lžičař.