V libereckém okrese se ve volební místnosti přeměnily například penzion, pizzerie či hasičská zbrojnice. Ve zbytku se pak převážně jednalo o základní či střední školy. Nedočkaví voliči tak například čekali v budově Střední zdravotnické školy a Vyšší odborné školy zdravotnické ještě před otevřením místnosti. „Nepřekvapilo nás to, podobný zájem byl i v prvním kole. Měli jsme tu pána, který čekal už od půl druhé, aby mohl odvolit,“ nastínila situace jedna z členek volební komise.
Svého volebního práva tak hned využil mladý muž Radek. „Určitě je lepší jít volit než potom remcat, koho že na Hradě máme. Dal jsem a dám hlas Petru Pavlovi. Andrej Babiš je nevyrovnaný člověk, je z něj cítit nejistota, neklid a faleš už od pohledu, natož když promluví nebo když začne jednat. Nechtěli byste ho ani za souseda,“ svěřil se Deníku.
Podle něj musí prezident vystupovat sebejistě, důstojně, moudře, zkušeně, ale musí takový i být. „Proto volím Pavla a těším se, že od časů Václava Havla konečně budeme mít prezidenta, který bude mít respekt a nebude k pláči nebo smíchu,“ dodal.

Zástupy voličů proudily i do dvou volebních místností v Základní škole Barvířská. Podle místní volební komise tomu tak bylo i v prvním kole prezidentských voleb, kde se volební účast pohybovala kolem 50 procent.
Zájem ze strany voličů zaregistrovali i v libereckých Ruprechticích. „Chodím k volbám pravidelně od roku 1976 a top volbu prezidenta jsem si nemohl nechat ujít. Volím vždy úvodní den a o svém kandidátovi na hlavu státu jsem byl rozhodnut dopředu, i když jsem mu hlas v prvním kole nedal,“ řekl Miloslav.
Nenudila se ani komise ve volební místnosti, která vznikla v budově bývalého Uranu. „Volil jsem pro Andreje Babiše. Je to pro mě menší zlo,“ netajil se se svým názorem Liberečan Pavel. Prozatím se naplňují předpoklady o vyšší volební účasti. Ve volebním okrsku číslo 4 v Mírové pod Kozákovem byla k páteční půl 5 na 30 %. Za první dvě hodiny tam odvolilo 92 voličů z 307.
Zájem o drive-in byl malý
Dva dny před zahájením prvního kola prezidentských voleb mohli volit lidé, kteří jsou v izolaci kvůli nemoci covid-19. Pro ně ve středu 25. ledna v Libereckém kraji vyrostla čtyři drive-in stanoviště. A zatímco v prvním kole jich využilo pět voličů, napodruhé už 45. „V České Lípě hlasovali tři voliči, v Jablonci nad Nisou 17 voličů, v Liberci dorazilo na drive-in stanoviště 23 lidí a v Semilech využili svého práva 2 voliči,“ řekla vedoucí oddělení přestupků a voleb správního odboru Krajského úřadu Libereckého kraje.
Veškeré náklady na volby jsou hrazeny ze státního rozpočtu, krajský úřad obdržel částku ve výši 800 tisíc korun. „Z těchto peněz musíme pokrýt vše, co s letošními prezidentskými volbami souvisí, a to včetně drive-in stanovišť a druhého kola voleb,“ upřesnil mluvčí kraje a krajského úřadu Filip Trdla.
Podporu prezidentským kandidátům aktivně vyjádřila i regionální politická uskupení. Starostové pro Liberecký kraj (SLK) podpořili Petra Pavla prostřednictvím billboardů, plakátů na výlepových plochách či inzerátů v denním tisku. „Klid a rozvaha Petra Pavla během celé prezidentské kampaně jsou pro nás příslibem, že v případě jeho zvolení prezidentem republiky výraznou měrou přispěje ke spojení v této chvíli tolik rozdělené společnosti,“ osvětlil důvody předseda SLK a hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Podle něj protikandidát Andrej Babiš ve své předvolební kampani uváděl celou řadu zavádějících a jednoznačně nepravdivých informací. Mezi ně patří i jeho inzeráty o údajné pomoci občanům Libereckého kraje. Přitom ani jeden ze slibů, které jako premiér učinil během své návštěvy Libereckého kraje v roce 2018, nebyl splněn. „Ať už se jedná o podporu stavby liberecké nemocnice miliardou korun, prosazení rychlého železničního spojení mezi Libercem a Prahou, zajištění peněz na obnovu Ralska, obnovu areálu skokanských můstků v Harrachově nebo urychlení výstavby silnice na Frýdlant,“ zdůraznil Půta.
Vedení sociální demokracie v Libereckém kraji rovněž podpořilo kandidaturu Petra Pavla. „Jsme přesvědčeni, že sociální demokraté by k volbě prezidenta měli zaujmout jasný postoj, a zároveň je rozhodnutí, komu dají lidé svůj hlas, zcela na každém z nich, demokratická volba je tajná,“ sdělil Jan Mečl.
V prvním kole zvítězil Pavel
V Libereckém kraji první kolo prezidentských voleb vyhrál bývalý představitel české armády a NATO Petr Pavel (35,60 %), druhé místo obsadil expremiér Andrej Babiš (34,38 %) a třetí skončila profesorka a bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová (13,87 %). Volební účast v regionu dosáhla 67,27 %.
Pavel získal nejvíce hlasů na Liberecku, Jablonecku a Semilsku, na Českolipsku uspěl Babiš. A zatímco v obci Kozly získal největší počet hlasů Babiš, tak jizerskohorské středisko Bedřichov se stalo "baštou" generála ve výslužbě. Do výsledku voleb však nepromluvili pouze místní obyvatelé, ale také přespolní.

Podle politologa Jana Kubáčka z Turnova ovlivňuje volby sociální dělení. Tam, kde lidé mají pocit, že jsou jejich potřeby přehlíženy a že je ignorována nedostatečná kvalita služeb, bodoval Andrej Babiš. Specifické lokality představují právě hory, kde lidé spoléhají hodně na sebe a působí zde drobní podnikatelé. Bedřichov je toho ukázkovým příkladem. Na druhém místě zde skončila Danuše Nerudová s 92 hlasy (18,66 %) a třetí Pavel Fischer s 39 hlasy (7,91 %). „Tento výsledek jednoznačně ukazuje, jak výsledky ovlivňují voličské průkazy. Říkám tomu přenesená městská volba,“ okomentoval výsledek voleb Kubánek.
Při posledních prezidentských volbách vyhráli v libereckém okrese první kolo Miloš Zeman (36,06 %) a Jiří Drahoš (26,82 %). Druhý jmenovaný pak o necelých 1 700 hlasů vyhrál na Liberecku druhé kolo. Volební účast prvního kola byla necelých 61 %, při druhém kole se zvedla o čtyři procenta.