Zajišťují spolupráci mezi ministerstvy obrany a generálními štáby států, které zastupují, s těmi českými. „V České republice jich je 
v současné době akreditováno čtyřicet. Na návštěvu do Liberce jich ale dorazilo šestnáct," informovala mluvčí libereckých vojáků Vlastimila Cyprisová a zároveň dodala, že ne všichni přidělenci mají sídlo v Praze. Někteří je totiž mají v jiných zemích. Zajímavým faktem je, že jeden takový přidělenec může být akreditovaný ve více státech.¨

Liberečtí vojáci si pro významnou návštěvu připravili pestrý program. Nejdříve ale proběhlo přivítání delegace, kterého se zhostil zástupce velitele pluku Ondřej Havel. Informoval o určení a hlavních úkolech chemické jednotky a také přiblížil nasazení vojáků nejen v zahraničních misích, ale i v rámci Integrovaného záchranného systému.

Velmi zajímavou částí ale jistě byla praktická ukázka, kterou si pro vojenské a letecké přidělence připravili vojáci. Jednalo se o simulovanou dopravní nehodu, při které se zranilo několik lidí. Ta se navíc neobešla bez úniku neznámé látky z několika sudů, které se při havárii rozkutálely po okolí.

close PŘIDĚLENCI si prohlédli lehké obrněné vozidlo S-LOV-CBRN. zoom_in

„Palubní přístroje průzkumného automobilu LR 130 RCH při příjezdu k události signalizovaly přítomnost nebezpečné látky. Proto se vzápětí na místě objevil i odběrový tým, který odebral vzorky toxické kapaliny k dalšímu zkoumání," popsala průběh praktické ukázky chemické jednotky Cyprisová.

Zdravotnicí mezi tím vyprostili z havarovaného vozidla zraněné osoby a převezli je k prvotnímu ošetření a následně na místo dekontaminace.

Ukázka techniky

Simulovaný zásah u dopravní nehody s únikem neznámé nebezpečné látky ale nebyl jedinou zajímavou částí čtvrteční návštěvy. Liberečtí vojáci totiž zahraničním hostům předvedli nejen svou novou techniku, ale i materiál pro radiační, chemický a biologický průzkum, dekontaminační prostředky, ochranné masky, protichemické obleky a také vybavení chemické a radiometrické laboratoře.

Velký zájem ale podle mluvčí vojáků byl o lehké obrněné vozidlo S-LOV-CBRN, kterým chemici disponují teprve krátce. „Automobil slouží nejen 
k radiačnímu, chemickému a biologickému průzkumu, ale i k monitorování. Součástí soupravy je mimo jiné průzkumný robot ORPHEUS, který je ovládaný na dálku," uvedl voják Filip Turek.

Kromě již uvedeného simulovaného zásahu a nové techniky shlédli nadšeně vojenští hosté i exponáty charakterizující vývoj chemického vojska a rozsáhlou sbírku ochranných masek československé armády, zahraničních vojsk a civilní ochrany. To vše při návštěvě chemického muzea.

„Předseda Asociace vojenských a leteckých přidělenců Patrik Sullivan v závěru celé návštěvy pochválil dovednosti a profesionální přístup libereckých vojáků během simulovaného zásahu u dopravní nehody, který podle něj výstižně přiblížil schopnosti odborníků naší armády," zakončila mluvčí chemiků.