Poslední, kino Lípa, kde sídlil filmový klub, skončilo s přelomem roku. Město podle náměstka primátorky Jiřího Šolce (LO) nemá z čeho biograf dotovat. Lípa přitom odčerpávala z rozpočtu Liberce zhruba 300 tisíc korun ročně.

„Prvním libereckým kinem, které zaniklo, byla Sofie. Brzy její osud následovala také Adria. Ta se po dlouhé rekonstrukci otevřela v roce 1990. Pak město funkcionalistický palác prodalo a nový majitel si tam kino nepřál,“ vzpomíná Karel Mužák (Foto: Deník/ Petr Šimr), který stál v čele kin už koncem 80. let.

Málokdo si vzpomíná, že v Paláci Adria byly v suterénu dva sály. Ten menší, s kapacitou asi 70 diváků, patřil filmovému klubu. „Za promítacím plátnem stál bazén, do něhož se odčerpávala spodní voda. Pod budovou totiž protéká potok, který prosakoval dovnitř,“ podotýká bývalý šéf kin.

Na začátku 90. let se v malém sále Adrie usídlila místo filmového klubu na chvíli videotéka. Neměla však dlouhého trvání. V roce 1994 došlo k privatizaci libereckých kin. Vedle Máje, Adrie, Lípy, Varšavy a Letního kina za Oblastní galerií patřily do skupiny libereckých biografů ještě sály v Dlouhém Mostě a ve Vratislavicích nad Nisou. Kino stálo také na sídlišti Králův Háj.

„Na konci osmdesátých let přišlo do kin za rok bezmála 300 tisíc lidí. V roce 1994 už jich bylo jen 100 tisíc. S tím, jak se rušily filmové festivaly, diváků ubývalo,“ říká Karel Mužák. S tím, jak biografy přestávaly na sebe vydělávat, padal jeden za druhým. Na konci minulého století tak v krajském městě zůstala pouhá dvě kina, Varšava a Lípa.

„Jak tak pozoruji současnou filmovou produkci, moc diváckých taháků nevzniklo. Nedivím se, že fanoušků ubývá,“ míní bývalý šéf kin. „Každé malé kino mělo svou atmosféru i okruh diváků. Například existovala skupina, která by za nic na světě nešla do Varšavy. Vedle toho fanoušci Varšavy odmítali vkročit do Lípy,“ doplňuje Mužák.

V současné době má krajské kino dvě multikina s několika sály, v nákupních centrech Nisa a Forum. Náměstek Kamil Jan Svoboda (LO) slíbil, že se město do Lípy pokusí promítání vrátit. Je otázka, zda se záměr radnici podaří splnit.