Obyvatele Liberce vyrušily v pondělí v devět večer zvuky přerušované sirény. Oznamovaly lidem stav nebezpečí. Vytrvalý déšť, který od pondělního rána nepřetržitě padal na zdecimovaný kraj, zvedl hladinu Lužické Nisy na druhý stupeň povodňové aktivity.

Ve Vratislavicích půda už nestačila vsakovat další přílivy deště a tam zaplavovala nízko položené zahrady.

V Harcově – Lukášově se voda rozlila z Harcovského potoka na silnici a přerušen byl i tamní autobusový spoj. V harcovské přehradě stoupla během včerejška hladina více než o metr.

„Včera odpoledne jsme odpouštěli zhruba 6,5 kubíků, postupně jsme tento objem snížili na pět,“ potvrdil Zdeněk Novák z dispečinku Povodí Labe. Nejvíce vody spadlo včera podle vodohospodářů v Rudolfově a na Fojtce. Zhruba osmdesát litrů na metr čtverečný za jediný den.

Mnohem horší než v samotném Liberci byla ale v uplynulých dvou dnech situace na Frýdlantsku a ve Višňové. „O víkendu jsme pozvali hasiče a vůbec všechny, kdo nám v srpnu pomáhali. Chtěli jsme konečně oslavit konec povodní. A vidíte. Dnes jsme tu znovu,“ řekla mi v pondělí odpoledne starostka Višňové Marie Matušková.

Krátce před tím, než z definitivní platností vyhlásila evakuaci. „Ohrožení byli zejména lidé ve Vísce. V srpnu je voda zcela odřízla od světa a zachraňovaly je vrtulníky. Nechtěli jsme, aby se ta děsivá situace opakovala. Mnozí se z toho ještě nevzpamatovali,“ říká žena, která v obci žije dvacet let a velkou vodou se zabývá opakovaně.

ČÍSLO DNE: 150
Nejméně 70 až 150 litrů vody na metr čtverečný spadlo během uplynulých 48 hodin na Liberecku. Podle dispečinku Povodí Labe je to ale jen polovina srážek, jaké postihly zdejší kraj v srpnu.

Z domova se do improvizované ubytovny v tělocvičně vydaly asi na tři desítky lidí. Včera odpoledne se vrátili do svých domovů. Prognózy vodohospodářů mluvily s opatrným optimismem.

„Voda, která na Smědé kulminovala v noci z pondělka, začíná pomaličku opadat,“ potvrdil včera v podvečer dispečer Povodí Labe Zdeněk Novák. Třetí stupeň povodňové aktivity byl včera před uzávěrkou stále ještě ve Višňové v části Předlánce a v Řásnici ve Frýdlantě v Čechách. Tam musel být dokonce kvůli velké vodě zrušen plánovaný benefiční koncert s hvězdným obsazením včetně Orchestru Felixe Slováčka a herečky Jiřiny Bohdalové. Také tam voda zaplavila zahrady a sklepy a hasiči museli odčerpávat vodu v některých objektech.

Druhý stupeň byl v úterý večer stále hlášen také na Lužické Nise v Liberci a na říčce Jeřici.

Velká voda ohrožovala v uplynulých dnech další města postižená srpnovými povodněmi. Kromě Frýdlantu i Chrastavu a Hrádek nad Nisou. Tam byly v pondělí uzavřeny některé místní komunikace. „Musely jsme uzavřít i lávku pro cyklisty, která hrozila zborcením,“ potvrdil starosta města Martin Půta. Podmáčením hrozil také most v Heřmanicích. Obci, která v srpnu utrpěla nejvíc. „Nepříjemné je, že podle mých informací již voda na některých místech zničila ty opravy, které jsme tam provedli po srpnové povodni,“ řekl po prohlídce postižených míst náměstek hejtmana pro dopravu Martin Sepp.

Kvůli vodě bylo včera neprůjezdných osm silnic hlavně na Liberecku a Českolipsku. Semafory řídily i dopravu na hlavní silnici I/10 u Dolánek mezi Turnovem a Malou Skálou.

Podle poslední prognózy by se měla obloha během zítřka a následujících dní pomalu protrhávat. I nadále jsou hlášeny přeháňky. Neměly by ale nabýt takové intenzity jako v předchozích dvou dnech. Tento ráz počasí by se měl udržet zhruba týden, až do příští středy.

ČTĚTE TAKÉ - povodně jsme sledovali on-line