„Škody teprve sčítáme, ale předběžné odhady jsou kolem tří tisíc zatopených hektarů zemědělské půdy,“ řekl Robert Erlebach, předseda Regionální agrární rady Libereckého kraje. „Z toho je asi tisíc hektarů luk a trvalých travních porostů a dva tisíce hektarů ornice.“
Zatopená půda ale neznamená automaticky půdu zničenou. „Sklízet vůbec nepůjde asi z tří set padesáti hektarů,“ odhadl Erlebach.
Sečíst škody ještě potrvá dlouho
Největší problém je, že do podmáčených polí nelze vjet zemědělskou technikou, protože okamžitě zapadne do bahna.
Pole a louky jsou rovněž pokryty vrstvou naplaveného bahna a odpadu, ale na odstranění se nedostává techniky. Polehlým rostlinám, zvláště obilí, navíc rostou klíčky a zakořeňují, takže případná sklizeň bude obtížnější a méně kvalitní.
„Peněžní škody v současnosti vyčíslují pracovníci ministerstva zemědělství,“ uvedl vedoucí Krajské agentury pro zemědělství a venkov Martin Mrázek. „Odhadujeme zatím sto až sto padesát milionů korun, ale nemáme zatím zdaleka zaevidováno všechno.“
Sami zemědělci potvrzují, že situace je katastrofální. Úroda nejde sklidit a leží na polích. „Teď bychom měli zasít řepku, ale nemůžeme,“ popsal například Bohuslav Pelc z Chrastavy. „Povodeň nám zaplavila asi sedm hektarů obilí, odnesla mostek, který vedl na pole a podmáčel půdu tak, že se tam kombajnem nedostaneme.“ Snaží se tedy alespoň pracovat ve stodolách a domluvit se sousedy spolupráci na odstraňování škod. Finanční pomoc podle něj přislíbila i Regionální agrární rada.
Velké škody utrpěl i Libor Uzel z Nové Vsi. „Asi třetina polí byla pod vodou,“ řekl. „Přišli jsme o plodiny asi za sto tisíc korun, mokré obilí je navíc k ničemu – nikdo vám ho sušit nebude,“ povzdechl si. Ani na jeho polích nejde sklízet, na opravu škod navíc padnou peníze, které plánoval investovat.
„Kromě zničených polí nám rybáři hlásí poškozené rybníky,“ řekl Martin Mrázek. „Těch bude nejvíc na Hrádecku a Frýdlantsku. Spolupracujeme při sčítání škod s Českým rybářským svazem.“ Zničena jsou i některá včelstva. „Ceny potravin téměř jistě půjdou nahoru. Loni touto dobou bylo sklizeno asi osmdesát procent úrody, letos je to pouhých čtyřicet,“ varoval Mrázek.
Škody krajských zemědělců v číslech
- Zaplaveno bylo asi 1000 hektarů luk a 1870 hektarů polí převážně s obilím, hrachem a olejninami
- Agentura pro zemědělství zatím eviduje 2 zničené zemědělské stavby a 17 kusů techniky
- Naprosto zničených je zatím 276 hektarů půdy
- Sklizeno mají zemědělci pouhých 40 procent ploch