„Buď do vody něco vyteklo nebo to mohou způsobovat kachny, kterých je tady hodně. S něčím takovým jsme se zatím nesetkali," uvedl správce přírodního koupaliště v Horkách Michal Ptáček.

Podle něj hygienici před několika dny provedli nový odběr a čeká se na výsledky. „Na pohled voda vypadá v pořádku, těžko ale hodnotit," řekl Ptáček. Horky v minulé sezóně už od června trápily sinice, letos zatím jejich množství vadí jen vnímavým jedincům. Vodní nádrž v Horkách neslouží ke koupání, ale zejména k závěsnému vodnímu lyžování.

Podle recepční na koupališti v Žandově mají ve vodě bakterii pseudomonas, která bývá původcem infekčních onemocnění. Voda tak není vhodná pro osoby se sníženou obranyschopností.

Nevhodné ke koupání je i Sluníčko v Chrastavě, kde kvalitu vody ovlivňuje nedostatečný přítok. Hodnocení hygieniků se ale nelíbí starostovi města Michaelu Canovovi (Starostové pro Liberecký kraj).

Mluvčí Krajské hygienické stanice v Liberci Zuzana Balašová sdělila, že se budou stížností starosty zabývat. Kvůli sinicím není Máchovo jezero vhodné pro koupání vnímavých lidi. U ostatních sledovaných koupališť či přehrad v Libereckém kraji je stav vody dobrý.