Vlastimil Harapes byl dlouholetým sólistou baletu Národního divadla, později baletní soubor první české scény vedl jako umělecký šéf. Během své více než dvacetileté aktivní činnosti tančil stěžejní mužské role prakticky ve všech titulech repertoáru Národního divadla.

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr podlehl vážné nemoci, bylo mu 77 let
Zemřel herec a tanečník Vlastimil Harapes, bylo mu 77 let

Za všechny lze jmenovat Prince v Labutím jezeře, Spící krasavici, titulní role v Macbethovi, Faustovi, Faunově odpoledni, Spartakovi, Hoffmannových povídkách a Odysseovi, Romea i Merkucia v Romeovi a Julii nebo Basila v Donu Quijotovi. Jako host působil na zahraničních scénách, například v Německu, Francii, Belgii či Nizozemsku. V libereckém divadle hostoval hned třikrát.

Divadelní kostýmy jsou k vidění v Radničním sklípku
Lidé uvidí, v čem tančí Vlastimil Harapes

„Legenda tanečního umění, pan Vlastimil Harapes byl pro baletní soubor v Liberci blízkým přítelem a inspirativní osobností, která nám bude chybět," vyjádřila se dramaturgyně baletu Barbora Svobodová společně s ostatními členy libereckého baletního souboru o ztrátě tohoto brilantního umělce.

Poprvé se na prknech libereckého divadla představil v roce 2003 jako Salieri v baletním představení Salieri? Mozart! Později v inscenaci Nesnadná cesta k Labutímu jezeru (2007) a o dva roky později v roli Markýze de Sade v baletu Marie Antoinetta-Markýz De Sade (2009).

„Liberec si oblíbil, pravidelně navštěvoval premiéry souboru a sledoval pozorně jeho umělecký vývoj. Svou přítomností, podporou a zájmem se nesmazatelně zapsal do našich srdcí a srdcí libereckých diváků. Zpráva o jeho odchodu do uměleckého nebe nás hluboce zasáhla," doplnila Svobodová.

Také na webu sdruzenidrak.cz členové organizace vzpomínají na setkání s panem Harapesem a vyjadřují smutek z odchodu této výjimečné osobnosti.

Vlastimil Harapes v chráněné dílně.
Tanečník si prohlédl chráněnou dílnu

„Včera, dne 15.5.2024, po dlouhé těžké nemoci zemřel dlouholetý patron naší organizace D.R.A.K., pan Vlastimil Harapes. Baletní mistr, herec, zpěvák, pedagog, skvělý kamarád a parťák do nepohody. Rád se účastnil našich akcí v Liberci i v Tanvaldu. Děkujeme Ti za vše, co jsi pro naši organizaci nezištně a s osobitou grácií udělal. Budeš nám chybět," vzpomínají.