Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) chce za 1,84 miliardy korun v letech 2020-2022 modernizovat trať mezi Libercem a Českou Lípou, zejména na úseku mezi Českou Lípou a Rynolticemi. Vyplývá to z dokumentace, kterou poslala SŽDC úřadům k posouzení, zda musí kvůli akci proběhnout řízení o vlivu stavby na životní prostředí (EIA).

„Dojde ke zkrácení jízdních a cestovních dob, zvýšení bezpečnosti provozu, zlepšení komfortu cestujících a celkovému zlepšení stavebně technického stavu řešeného úseku ve snaze umožnit zavedení taktové dopravy,“ uvedla SŽDC v materiálu, který zpracovala společnost Valbek.

Vlak. Ilustrační snímek
Vlaky na trase z Liberce do České Lípy čeká výluka

Materiál neuvádí přesné zkrácení jízdních dob, SŽDC ale dlouhodobě mluví o cílovém stavu pod hodinu jízdy. Dosud je do České Lípy z Liberce rychlejší auto, vlak zdržuje především trasa překonávající značný výškový rozdíl mezi Libercem a Rynolticemi.

Největší změnou je přeložka v úseku Zákupy Mimoň, kvůli které dojde ke zrušení stanice Zákupy a výstavbě nové zastávky Zákupy-Božíkov v nové poloze. Kromě toho má dojít k rekonstrukcím stanic Jablonné v Podještědí, Rynoltice a Karlov pod Ještědem.

V mezistaničních úsecích Mimoň Brniště a Brniště Jablonné v Podještědí je navržena úprava kolejí pro rychlost až 100 km/hod. Ke zrychlení má dojít i v úseku mezi Libercem a Karlovem pod Ještědem. V úseku Jablonné v P. Rynoltice je navržena rekonstrukce trati včetně přejezdů.

Oběd. Ilustrační obrázek.
Kraj rozdělí sedm milionů na školní obědy pro děti ze sociálně slabých rodin

SŽDC očekává, že na trase zůstane minimálně stejný počet vlaků jako dosud. „Ze strany Libereckého kraje je předpokládáno zachování minimálně stávajícího rozsahu dopravy s tím, že zájmem kraje je ve spolupráci s objednavatelem dálkové dopravy docílit pravidelně rozložené celodenní nabídky spojů v přibližně hodinovém intervalu. A to v celém rozsahu plánované provozní doby cca 4.30 23.30,“ uvádí materiál. Ve všední dny by mělo jezdit kromě rychlíků ještě šest párů spěšných vlaků a pět párů osobních vlaků, v neděli spěšné pojedou jako osobní.

Zrychlení na trase čeká cestující už od prosince. U rychlíků dojde ke zkrácení jízdních dob až o devět minut na 66 minut, u osobních vlaků z 92 na 78 minut. Důvodem je přesun křižování do jiných stanic. Kvůli tomu ale dojde k projíždění některých zastávek u osobních vlaků.

Zástupci města Liberec předali 7. září stavební firmě budovu bývalé mateřské školy ve Věkově ulici, kterou čeká přestavba na azylový dům pro rodiny s dětmi a ženy.
FOTO: Vzniká nový azylový dům. Zařízení bude od dubna sloužit ženám a rodinám

„Cestující z těchto zastávek si na změnu stěžují, jde ale o zastávky s malým počtem cestujících. Připravujeme úpravu jízdních řádů autobusů. Rozsah spojení pro obyvatele těchto obcí zůstane stejný nebo se mírně navýší. Autobusy navíc budou jezdit přímo do obydlené zástavby,“ uvedl před časem Pavel Blažek z firmy KORID LK, která má dopravu v Libereckém kraji na starost.

Nové spojení

V návrzích jízdních řádů pro rok 2019, které zveřejnila Správa železniční dopravní cesty, se objevily zbrusu nové vlaky v ranních a večerních hodinách. Jde o rychlíky na trase Liberec Česká Lípa Děčín Ústí nad Labem s odjezdem z Liberce ve 4.27 a 20.28 a s příjezdem do Liberce v 7.28 a 23.28. Rozšířit se má také nabídka osobních vlaků. Všechny vlaky projedou zastávky Vlčí Důl-Dobranov, Zákupy a Velký Grunov, každý druhý pak projede i Pertoltice pod Ralskem. Vlaky naopak znovu začnou zastavovat v Karlově pod Ještědem.

Lidé zapalují svíčky před libereckým bazénem.
Soud bývalého plavčíka zprostil obžaloby. Za smrt chlapce podle něj nemůže