„Taktické cvičení bylo určené pro procvičení spolupráce mezi českými a polskými záchranáři. Ale nejenom mezi nimi, přidali se k nám i kolegové z Královéhradeckého a Olomouckého kraje nebo členové Armády České republiky a horské služby,“ přiblížil mluvčí Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje Michal Georgiev.

Na místě zasahovaly také desítky hasičů – profesionálů i jejich kolegů ze sborů dobrovolných hasičů z celého Frýdlantského výběžku, dorazili i drážní hasiči z Liberce. „U větších výjezdů se často na místě sejdou profesionální a dobrovolní hasiči a je potřeba, aby se uměli mezi sebou domluvit i spolupracovat. Není tak často možnost, aby to společně trénovali, a tak jsou podobná cvičení ideální pro vychytání nedostatků a nastavení systému spolupráce,“ přiblížil jeden z přítomných profesionálních hasičů.

Vítězové obou kategorií. Zprava Marie Mrňávková, vítězka titulu Živnostník roku 2022 a zástupci společnosti Kitl, vítěz titulu Firma roku 2022.
Tvůrkyně textilních hraček a výrobce nápojů jsou nejlepšími podnikateli kraje

Do akce se zapojili také třeba strážníci Městské policie Frýdlant, pro které to byla od doby jejich zřízení první větší společná akce s dalšími složkami IZS. „Bylo to pro nás velmi zajímavé a přínosné a doufám, že jsme předvedli, že jsme platnými partnery i pro ostatní kolegy,“ uvedl velitel frýdlantských strážníků Petr Šantavý. Strážníci tam nejenom pomáhali organizovat cestující a roztřiďovat je podle zranění, ale také řídili dopravu v okolí, což by i při reálném zásahu byla jejich práce.

Šokovaní cestující

Záchranáři si museli poradit s mnoha úkony, ať již s vyproštěním několika lidí z havarovaného automobilu, nebo s vyproštěním a vyvedením zraněných cestujících z vlakové soupravy. Navíc museli reagovat i na netypické chování šokovaných cestujících.

Na místě bylo také zřízeno místo pro třídění různě zraněných lidí, důležitá byla koordinace všech zúčastněných složek a spolupráce v různých situacích a na různých místech. Na vše dohlíželi rozhodčí a instruktoři, jejichž úkolem bylo situace hodnotit a následně upozornit na to, co je třeba ještě zlepšit a vypilovat. To vše proto, aby pak při skutečném neštěstí vše fungovalo jako na drátkách.