Nasednout v centru Prahy do vlaku a za stejnou dobu, za jakou dojede metro na Černý Most, už přijíždět do Liberce? Kraj teď odeslal další připomínky k navrhované studii nové vysokorychlostní trati. Zásadní neznámou ale stále zůstává, zda se vůbec začne stavět na Liberecku. V plánech Ministerstva dopravy je sice vysokorychlostní trať z Prahy do polské Wroclawi, úředníci ale zatím stále nerozhodli, zda má vést skrz Liberecko nebo Královéhradecko.

Pro Liberecký kraj je přitom uvažovaná rychlodráha velkým přáním. Stávající tratě jsou pomalé, nejrychleji se tu jezdí rychlostí 120 km/h, a to jen na několika kilometrech u České Lípy.

PODÉL RYCHLOSTKY

Bude-li mít Liberecký kraj nakonec štěstí, vybírat se bude z několika variant trasování. Od minule přitom přibyly i nové. „Mezi Libercem a Turnovem hledáme trasu, kterou využijí jak současné, tak budoucí vysokorychlostní vlaky,“ uvedl hejtman Martin Půta. Ve studii se proto objevilo trasování více kopírující současnou rychlostní silnici. „To by umožnilo postupně překládat kratší části dnešní trati,“ dodal Půta. Novinkou je také uvažovaná odbočka směrem do Jablonce.

ROZHODNE VARŠAVA

Rychlé vlaky s rychlostí až 350 km/h jsou ovšem opravdovou hudbou budoucnosti. Stát ještě nezačal ani s výstavbou páteřní tratě z Prahy do Brna. Rychlé vlakové spojení Liberce a Prahy je tak možné v horizontu desítek let. Češi navíc nejsou jediní, kdo bude do finálního rozhodnutí mluvit. „Myslím, že rozhodnutí proběhne na polské straně,“ dodal Půta.